Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. leden 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. leden 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha v 5000 metrech

Uznání a copyright: Serge Brunier

Vystupte do výšky 5000 metrů nad úrovní moře k Cerro Chajnantor v severních Chilských Andách a možná také uvidíte takovou noční oblohu. Nádherný pohled rybím okem z tohoto vysokého a suchého místa ukazuje myriády hvězd a propletená mračna prachu v naší Mléčné dráze. Směr do středu Galaxie je u zenitu a středu obrázku, ale samotný galaktický střed se ukrývá za temným prachem. Této scéně vládne brilantní Jupiter nad centrální výdutí Mléčné dráhy s o poznáním slabším žlutým obrem Antarem od něj doprava. Na pravém okraji tohoto obrázku je jedna z mnoha satelitních galaxií Mléčné dráhy Malý Magelanův oblak.
Oprava: Na stylistickou chybu upozornil Ivan Růžička

Štítky: Asteroid, Meteorický roj, Geminids


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »