Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. leden 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. leden 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha v 5000 metrech

Uznání a copyright: Serge Brunier

Vystupte do výšky 5000 metrů nad úrovní moře k Cerro Chajnantor v severních Chilských Andách a možná také uvidíte takovou noční oblohu. Nádherný pohled rybím okem z tohoto vysokého a suchého místa ukazuje myriády hvězd a propletená mračna prachu v naší Mléčné dráze. Směr do středu Galaxie je u zenitu a středu obrázku, ale samotný galaktický střed se ukrývá za temným prachem. Této scéně vládne brilantní Jupiter nad centrální výdutí Mléčné dráhy s o poznáním slabším žlutým obrem Antarem od něj doprava. Na pravém okraji tohoto obrázku je jedna z mnoha satelitních galaxií Mléčné dráhy Malý Magelanův oblak.
Oprava: Na stylistickou chybu upozornil Ivan Růžička

Štítky: Asteroid, Meteorický roj, Geminids


39. vesmírný týden 2023

39. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 9. do 1. 10. 2023. Měsíc bude v úplňku. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno je kromě nepřehlédnutelné Venuše vidět také poměrně jasný Merkur. Aktivita Slunce je středně vysoká. Sonda OSIRIS-Rex doručila pouzdro se vzorky z planetky Bennu. Falcon 9 společnosti SpaceX zaznamenal 200. opakované použití a tři starty z jedné rampy v rozmezí 8 dnů. Československý kosmonaut Vladimír Remek se dožívá 75 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Další informace »