Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. leden 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. leden 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Geminidy 2007

Uznání a copyright: Erno Berko

Na tomto pohledu rybím okem se zdá se, že ze souhvězdí Blíženců (Gemini) padá prach ze zvláštního, k Zemi se přibližujícího asteroidu 3200 Phaethon. Tento kompozitní snímek byl pořízen minulý rok během čtyř prosincových nocí (12-15) z Ludanyhalaszi v Maďarsku. Ty čáry jsou pochopitelně stopy meteorů z každoročního roje Geminid. Výsledný obraz je prací astronoma Erno Berko a kombinuje 113 jednotlivých políček se 123 meteory. Geminidy jsou na severní obloze nejspolehlivějším meteorickým rojem a ani minulý rok nezklamaly. Někteří pozorovatelé s dobrými podmínkami při vrcholu Geminid v roce 2007 14/15. prosince hlásili hodně přes 100 meteorů za hodinu. Podívejte se nahoru dnes v noci a možná uvidíte Kvadrantidy 2008.

Štítky: Asteroid, Meteorický roj, Geminids


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »