Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. leden 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. leden 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Geminidy 2007

Uznání a copyright: Erno Berko

Na tomto pohledu rybím okem se zdá se, že ze souhvězdí Blíženců (Gemini) padá prach ze zvláštního, k Zemi se přibližujícího asteroidu 3200 Phaethon. Tento kompozitní snímek byl pořízen minulý rok během čtyř prosincových nocí (12-15) z Ludanyhalaszi v Maďarsku. Ty čáry jsou pochopitelně stopy meteorů z každoročního roje Geminid. Výsledný obraz je prací astronoma Erno Berko a kombinuje 113 jednotlivých políček se 123 meteory. Geminidy jsou na severní obloze nejspolehlivějším meteorickým rojem a ani minulý rok nezklamaly. Někteří pozorovatelé s dobrými podmínkami při vrcholu Geminid v roce 2007 14/15. prosince hlásili hodně přes 100 meteorů za hodinu. Podívejte se nahoru dnes v noci a možná uvidíte Kvadrantidy 2008.

Štítky: Asteroid, Meteorický roj, Geminids


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »