Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. leden 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. leden 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie není kometa

Uznání a copyright: Emiel Kempen

Tento nádherný portrét galaxie a komety byl pořízen 30. prosince na obloze nad Hoogeveen v Nizozemí. Kombinovaná série šedesáti minutových expozic ukazuje nádhernou zelenou komu komety 8P/Tuttle poblíže její předpovězené konjunkce s galaxií Trojúhelník. Všechny expozice složené podle hvězd ukazují kometu jako pomalu se pohybující čáru na pozadí hvězd a galaxie. Na kometu vycentrovaný alternativní pohled zase ukazuje jako čáry hvězdy a galaxii. Tato půvabná nebeská scéna by byla jistě pochoutkou pro významného hledače komet 18. století Charlese Messiera. Když Messier ve Francii na obloze pátral po kometách, tak pečlivě katalogizoval polohy věcí, které byly neostré a jako komety vypadaly, ale proti pozadí hvězd se nepohybovaly, takže zcela jistě kometami nebyly. Galaxie Trojúhelník, též známá jako M33, je 33. objektem jeho slavného katalogu ne-komet. Podle moderních znalostí je galaxie Trojúhelník velká spirální galaxie vzdálená asi 3 milióny světelných let. Kometa 8P/Tuttle je dost jasná, aby byla vidět ve tmě na severní obloze i neozbrojeným okem a je vzdálená asi 40 miliónů kilometrů (2 světelné minuty).

Štítky: Charles messier, M33, Comet 8p/tuttle, Triangulum galaxy


34. vesmírný týden 2025

34. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 8. do 24. 8. 2025. Měsíc po poslední čtvrti se na ranní obloze potká s Venuší a Jupiterem. Na ranní obloze už budou všechny planety kromě Marsu (tedy uvidíme i Merkur). Aktivita Slunce je nízká. Evropská raketa Ariane 6 má za sebou druhou komerční misi, když vynesla evropskou meteorologickou družici Metop-SGA1. První misi pro americké bezpečnostní síly má za sebou raketa Vulcan. Vrcholí přípravy letu IFT-10 Super Heavy Starship. Před 50 lety se k Marsu vydala úspěšná dvojice sond Viking 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mlhovina Barnard 150

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2025 obdržel snímek „Temná mlhovina Barnard 150“, jehož autorem je astrofotograf Václav Kubeš       Dávno, opravdu dávno již tomu. Někdy v době, kdy do Evropy začali pronikat Slované a začala se formovat Velkomoravská říše, v době, kdy Frankové

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Duha v Rokycanech

Podvečerní duha dne 23.8.25 v Rokycanech

Další informace »