Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. leden 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. leden 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie není kometa

Uznání a copyright: Emiel Kempen

Tento nádherný portrét galaxie a komety byl pořízen 30. prosince na obloze nad Hoogeveen v Nizozemí. Kombinovaná série šedesáti minutových expozic ukazuje nádhernou zelenou komu komety 8P/Tuttle poblíže její předpovězené konjunkce s galaxií Trojúhelník. Všechny expozice složené podle hvězd ukazují kometu jako pomalu se pohybující čáru na pozadí hvězd a galaxie. Na kometu vycentrovaný alternativní pohled zase ukazuje jako čáry hvězdy a galaxii. Tato půvabná nebeská scéna by byla jistě pochoutkou pro významného hledače komet 18. století Charlese Messiera. Když Messier ve Francii na obloze pátral po kometách, tak pečlivě katalogizoval polohy věcí, které byly neostré a jako komety vypadaly, ale proti pozadí hvězd se nepohybovaly, takže zcela jistě kometami nebyly. Galaxie Trojúhelník, též známá jako M33, je 33. objektem jeho slavného katalogu ne-komet. Podle moderních znalostí je galaxie Trojúhelník velká spirální galaxie vzdálená asi 3 milióny světelných let. Kometa 8P/Tuttle je dost jasná, aby byla vidět ve tmě na severní obloze i neozbrojeným okem a je vzdálená asi 40 miliónů kilometrů (2 světelné minuty).

Štítky: Charles messier, M33, Comet 8p/tuttle, Triangulum galaxy


48. vesmírný týden 2020

48. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 11. do 29. 11. 2020. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn, během noci stoupá vysoko Mars. Ráno je relativně nízko jasná Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, na povrchu stále najdeme skvrny. Ráno můžeme na ještě bezměsíčné obloze pozorovat kometu M3 ATLAS a loučíme se s kometou S3 Erasmus. Meteory z roje Leonid doplnil velký bolid, který skončil nad Alpami. Kosmická loď Crew Dragon úspěšně dorazila k ISS se čtyřčlennou posádkou. Z úspěšných startů vyčnívá neúspěch rakety Vega. Očekáváme start čínské sondy k Měsíci. Připomínáme výročí 170 let objevu Saturnova prstence C a 410 let objevu mlhoviny M42 v Orionu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mars

  Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2020 získal snímek „Mars“, jehož autorem je Jakub Dobeš   Jistě si jej v říjnu každý všiml. Putoval s námi nocí jako velmi jasný objekt, zvečera vycházející na východě, aby se nám přes jih přenesl až k západu, kde se nám

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

AR2785,2786-škvrna viditeľná voľným okom

AR2785,2786-škvrna viditeľná voľným okom a nízka oblačnosť

Další informace »