Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. leden 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. leden 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Paprsky z nečekané polární záře

Uznání a copyright: Lyndon Anderson (Prairie Journal)

Tato polární záře byla trochu překvapivá. Tento den roku 2002 se žádná intenzivní aurorální aktivita nečekala. O to víc bylo ale překvapením, že byla z několika míst vidět polární záře s neobvyklou strukturou se zelenými paprsky. Na tomto pohledu pořízeném ze Severní Dakoty v USA se až k obzoru táhne plot zelených paprsků. Zelené paprsky mají jakýsi zrcadlový červený pás, který je sám o sobě vzácností. Nad obzorem je vidět záře světel měst Bismarck a Mandan.

Štítky: Polární záře, Rays, North Dakota


24. vesmírný týden 2026

24. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 6. do 14. 6. 2026. Měsíc je vidět na ranní obloze a po poslední čtvrti směřuje k novu. Venuše a Jupiter jsou večer v konjunkci a níže je také Merkur. Ráno je už vidět Saturn a nedaleko něj je kometa 220P/McNaught, která zjasnila asi 10 000×. Sluneční aktivita je vyšší, ale zatím jsme polární záři z Česka neviděli. Zato se objevila první noční svítící oblaka (NLC). Na ISS se musel opravit únik atmosféry, část posádky pro jistotu usedla do svých kosmických lodí. Slavíme 125 let od narození našeho významného astronoma Antonína Bečváře a v Brandýse nad Labem k tomu bude tradičně koncert. Devadesátiny slaví v Americe náš další významný kometární astronom Zdeněk Sekanina.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Duha při západu Slunce

Duha při západu Slunce, před Hlavním nádražím v Brně.

Další informace »