Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. prosinec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. prosinec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rok nádherných komet

Uznání a copyright: Bob Nanz (San Diego Astronomy Association)

V roce 2007 oblohu Země ozdobily dvě nádherné komety. Obě komety se staly tak jasné, že je viděli i příležitostní pozorovatelé oblohy pouhým okem. Počátkem roku 2007 se stala kometa McNaught jasnější, než kterákoliv kometa v posledních 40 letech a oblohou proplul její krásný prachový ohon. Kometa McNaught (c/2006 P1) se stala známou jako Velká kometa 2007 a ve svém rozsáhlém prachovém ohonu předvedla neobvyklé proužkování a ve svém iontovém ohonu zase vykazovala nečekaně složitou chemii. Ke konci roku se normálně poslušná a slabá kometa Holmes náhle zjasnila a nečekaně se stala viditelnou pouhým okem. Je pozoruhodné, že přestože se kometa 17P/Holmes nachází až za oběžnou drahou Marsu, tak zůstala celé týdny jasná. Žádná vzdálená kometa v nedávné historii nezůstala tak dlouho jasná. Na tomto snímku z počátku prosince pózuje bílá kometa Holmes s mlhovinami Srdce a Duše.

Štítky: Comets, Comet mcnaught, Comet Holmes


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »