Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. prosinec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. prosinec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rok nádherných komet

Uznání a copyright: Bob Nanz (San Diego Astronomy Association)

V roce 2007 oblohu Země ozdobily dvě nádherné komety. Obě komety se staly tak jasné, že je viděli i příležitostní pozorovatelé oblohy pouhým okem. Počátkem roku 2007 se stala kometa McNaught jasnější, než kterákoliv kometa v posledních 40 letech a oblohou proplul její krásný prachový ohon. Kometa McNaught (c/2006 P1) se stala známou jako Velká kometa 2007 a ve svém rozsáhlém prachovém ohonu předvedla neobvyklé proužkování a ve svém iontovém ohonu zase vykazovala nečekaně složitou chemii. Ke konci roku se normálně poslušná a slabá kometa Holmes náhle zjasnila a nečekaně se stala viditelnou pouhým okem. Je pozoruhodné, že přestože se kometa 17P/Holmes nachází až za oběžnou drahou Marsu, tak zůstala celé týdny jasná. Žádná vzdálená kometa v nedávné historii nezůstala tak dlouho jasná. Na tomto snímku z počátku prosince pózuje bílá kometa Holmes s mlhovinami Srdce a Duše.

Štítky: Comets, Comet mcnaught, Comet Holmes


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »