Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. prosinec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. prosinec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mraky Mammatus nad Mexikem

Uznání a copyright: Raymundo Aguirre

Spodek normálních mračen je plochý, protože vlhký teplý vzduch, který stoupá a ochlazuje se, kondenzuje do vodních kapiček při velmi specifické teplotě, která obvykle odpovídá velmi specifické výšce. Poté, co vodní kapičky vzniknou, tak se vzduch stane neprůhledným mrakem. Za těchto podmínek se ovšem mohou vyvinout takové kapsy mračen, které obsahují větší kapky vody nebo ledu, které padají do průhledného vzduchu, kde se vypařují. Takové kapsy se mohou objevit v turbulentním vzduchu blízko bouřky a jsou vidět například na vrcholu kovadlinového mraku. Výsledné mraky mammatus mohou být zvlášť výrazné, pokud sluneční světlo svítí ze strany. Tyto mraky mammatus byly vyfotografovány nad městem Monclova v Mexiku.

Štítky: Mračna, Mammatus clouds, Mexico


28. vesmírný týden 2024

28. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 7. do 14. 7. 2024. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Na večerní obloze bude jen velmi nízko nad obzorem. Ráno je nejvýše planeta Saturn, nízko nad východem i Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Na večerní obloze je zajímavá kometa 13P/Olbers. Ke svému prvnímu startu je připravena evropská raketa Ariane 6. Raketa Firefly Alpha má na kontě druhý plně úspěšný start. Také další rakety z USA, Číny a Japonska vynesly úspěšně své náklady. Starliner zůstane u ISS do druhé poloviny července. Před 45 lety zanikla stanice Skylab a Voyager 2 minul Jupiter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »