Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. prosinec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. prosinec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mraky Mammatus nad Mexikem

Uznání a copyright: Raymundo Aguirre

Spodek normálních mračen je plochý, protože vlhký teplý vzduch, který stoupá a ochlazuje se, kondenzuje do vodních kapiček při velmi specifické teplotě, která obvykle odpovídá velmi specifické výšce. Poté, co vodní kapičky vzniknou, tak se vzduch stane neprůhledným mrakem. Za těchto podmínek se ovšem mohou vyvinout takové kapsy mračen, které obsahují větší kapky vody nebo ledu, které padají do průhledného vzduchu, kde se vypařují. Takové kapsy se mohou objevit v turbulentním vzduchu blízko bouřky a jsou vidět například na vrcholu kovadlinového mraku. Výsledné mraky mammatus mohou být zvlášť výrazné, pokud sluneční světlo svítí ze strany. Tyto mraky mammatus byly vyfotografovány nad městem Monclova v Mexiku.

Štítky: Mračna, Mammatus clouds, Mexico


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrna

newton 150/750 + ZWO camera ASI 178

Další informace »