Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. prosinec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. prosinec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Infračervená záře Saturnu

Uznání: VIMS Team, U. Arizona, ESA, NASA

Plynový obr Saturn, známý svojí soustavou prstenců a mnoha měsíci, vypadá na tomto pohledu ve falešných barvách z kosmické sondy Cassini podivně a neznámě. Na této mozaice z přístroje VIMS (Visual and Infrared Mapping Spectrometer) slavné prstence, které jsou vidět zboku a protínají střed obrázku, opravdu téměř nejsou vidět. Nejvýraznější kontrast na snímku je podél terminátoru, neboli podél hranice mezi dnem a nocí. Vpravo (denní strana) jsou vidět modrozelené odstíny, jak se sluneční světlo odráží od vrcholků mraků Saturnu. Vlevo (noční strana) vypadá Saturn při absenci slunečního světla jako infračerveně zářící lucerna, která vydává záření z teplého vnitřku planety a v siluetě jsou vidět útvary v hlubších vrstvách mračen.

Štítky: Saturn, Cassini, Infračervený, Mračna


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »