Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. prosinec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. prosinec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Infračervená záře Saturnu

Uznání: VIMS Team, U. Arizona, ESA, NASA

Plynový obr Saturn, známý svojí soustavou prstenců a mnoha měsíci, vypadá na tomto pohledu ve falešných barvách z kosmické sondy Cassini podivně a neznámě. Na této mozaice z přístroje VIMS (Visual and Infrared Mapping Spectrometer) slavné prstence, které jsou vidět zboku a protínají střed obrázku, opravdu téměř nejsou vidět. Nejvýraznější kontrast na snímku je podél terminátoru, neboli podél hranice mezi dnem a nocí. Vpravo (denní strana) jsou vidět modrozelené odstíny, jak se sluneční světlo odráží od vrcholků mraků Saturnu. Vlevo (noční strana) vypadá Saturn při absenci slunečního světla jako infračerveně zářící lucerna, která vydává záření z teplého vnitřku planety a v siluetě jsou vidět útvary v hlubších vrstvách mračen.

Štítky: Saturn, Cassini, Infračervený, Mračna


27. vesmírný týden 2020

27. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2020. Měsíc bude v úplňku. Planety uvidíme nejlépe v druhé polovině noci a ráno, Venuše je vidět i na denní obloze. Pokračuje sezóna NLC. Raketa Vega s českým dispenzerem má poslední šanci v tomto startovním okně. SpaceX má v plánu dva starty ze dvou ramp na mysu Canaveral. Čínská navigační síť Beidou je kompletní. Před 250 lety proletěla velmi blízko Zemi Lexellova kometa.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

přelet ISS přes Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2020 obdržel snímek „Přelet ISS přes Slunce“, jehož autorem je Libor Hašpl     Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se stala vlastně už běžnou součástí našeho života. Tu a tam nám jako jasná, mnohdy opravdu jasná tečka přelétá

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 F3 NEOWISE

Kompakt Sony RX100-M2, ISO 200, f/5, 30 expozic po 3.2 s, složeno na kometu, upraveny křivky; fotografováno již za velmi jasné ranní oblohy, kdy teprve kometa vyšla dost vysoko nad obzor; vizuálně ani v triedru nebyla viditelná.

Další informace »