Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. říjen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. říjen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podivná závětrná strana Saturnova Japeta

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Co se to stalo se Saturnovým měsícem Japetus? Rozsáhlé části tohoto podivného světa jsou tmavé jako uhlí, zatímco jiné jsou bílé jako led. Složení tmavého materiálu není známo, ale infračervené spektrum ukazuje, že možná obsahuje nějakou tmavou formu uhlíku. Japetus má také neobvyklý rovníkový hřeben takže vypadá jako vlašský ořech. K lepšímu pochopení tohoto záhadného měsíce NASA nasměrovala minulý měsíc kosmickou sondu Cassini na oběžné dráze Saturnu k průletu ve vzdálenosti jen 2 000 kilometrů. Snímek nahoře je ze vzdálenosti asi 75 000 kilometrů z Cassiniho trajektorie, která umožnila bezprecedentní snímkování té Japetovy polokoule, která je vždycky "závětrná". Obrovský impaktní kráter na jihu má úžasných 450 kilometrů a jeví se superponovaný na starším kráteru podobné velikosti. Je vidět, že tmavý materiál postupně stále více pokrývá východnější část Japeta, začerňuje krátery stejně jako pahorkatinu. Při bližší prohlídce je patrné, že se tmavý povlak typicky nanáší u měsíčního rovníku. Zda jsou Japetovy barvy výsledkem neobvyklých epizod vnitřního vulkanismu nebo vnějšího nanášení zůstává neznámé. Na tomto a dalších snímcích z Cassiniho průletu kolem Japeta se hledají i ještě větší stopy.

Štítky: Saturn, Iapetus, Trailing


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »