Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. říjen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. říjen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jasné planety a srpek Měsíce

Uznání a copyright: Jay Ouellet

Ti, co ráno brzo vstávají, si mohou nyní užívat pohled na brilantní Venuši nad východním obzorem jako jitřenku. Tento pohled na nebe před úsvitem pořízený 7. října zachycuje Venuši vpravo nahoře. Vlevo dole také zachycuje srpek Měsíce a Saturn. Když natáhnete svoji paži, tak vaše pěst v pětistupňovém poli snadno zakryje obě planety i Měsíc. Útvary na noční měsíční straně osvětluje zemské světlo, které je odraženým slunečním světlem od denní strany Země. Při bližší prohlídce Saturnu je blízko vidět světelný bod, který odpovídá velkému Saturnovu měsíci Titanu. Brzský ranní astrofotograf Jay Oullet také poznamenává, že na jihu se při pohledu z Quebec City v Kanadě třpytilo souhvězdí Orion.

Štítky: Měsíc, Venuše, Saturn, Titan, Jitřenka, Mouse over


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »