Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. říjen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. říjen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře, hvězdy, meteory, jezero, Aljaška

Uznání a copyright: Bud Kuenzli

Poté, co se oči přizpůsobí tmě, tak se někdy ukáže nádherná obloha. V tomto případě před vámi leží malebné jezero, krásný zelený záhyb polární záře vysoko nad vámi, v dálce září brilantní jasné hvězdy a na okamžik se zablýsknul jasný meteor. Toto digitálně spojené panorama bylo zachyceno koncem minulého měsíce přes jezera Chena u města North Pole na Aljašce, USA a na snímku je vpravo též otevřená hvězdokupa Plejády. Záběr je neobvyklý nejen proto, že současně zachycuje mnoho podivuhodností, ale také proto, že když už je obloha tmavá a dá se fotografovat, tak jezera na tak dalekém severu začínají zamrzat a přestávají zrcadlit.

Štítky: Hvězdy, Meteor, Polární záře, Alaska


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z okna

Foceno ve 3:45 z okna

Další informace »