Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. říjen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. říjen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře, hvězdy, meteory, jezero, Aljaška

Uznání a copyright: Bud Kuenzli

Poté, co se oči přizpůsobí tmě, tak se někdy ukáže nádherná obloha. V tomto případě před vámi leží malebné jezero, krásný zelený záhyb polární záře vysoko nad vámi, v dálce září brilantní jasné hvězdy a na okamžik se zablýsknul jasný meteor. Toto digitálně spojené panorama bylo zachyceno koncem minulého měsíce přes jezera Chena u města North Pole na Aljašce, USA a na snímku je vpravo též otevřená hvězdokupa Plejády. Záběr je neobvyklý nejen proto, že současně zachycuje mnoho podivuhodností, ale také proto, že když už je obloha tmavá a dá se fotografovat, tak jezera na tak dalekém severu začínají zamrzat a přestávají zrcadlit.

Štítky: Hvězdy, Meteor, Polární záře, Alaska


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »