Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. srpen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. srpen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bezměsíčná noc s Perseidami

Uznání a copyright: John Chumack

Tmavá, bezměsíčná obloha minulý víkend umožnila pozorovatelům na celé Zemi podívanou na meteory Perseidy. Tuto stopu Perseidy se zábleskem na konci stopy nad Yellow Springs, Ohio zachytil v neděli brzy ráno astronom John Chumack. Jednoduchá, čtyřminutová expozice míří do souhvězdí Býka a nad východní obzor. Stopa meteoru vede zpět do radiantu každoročního meteorického roje v Perseu už mimo horní levý roh obrázku nahoře. Na pohledu je samozřejmě také dobře známá hvězdokupa Plejády (ve středu nahoře) spolu s jasným Marsem pod ní. Je také vidět nažloutlý obr Aldebaran, i když není tak jasný jako Mars, že kterého vybíhá hvězdokupa Hyjády ve tvaru "V" vlevo od středu nad stromy.

Štítky: Mars, Plejády, Meteorický roj Perseid, Aldebaran, New moon


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »