Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. srpen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. srpen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bezměsíčná noc s Perseidami

Uznání a copyright: John Chumack

Tmavá, bezměsíčná obloha minulý víkend umožnila pozorovatelům na celé Zemi podívanou na meteory Perseidy. Tuto stopu Perseidy se zábleskem na konci stopy nad Yellow Springs, Ohio zachytil v neděli brzy ráno astronom John Chumack. Jednoduchá, čtyřminutová expozice míří do souhvězdí Býka a nad východní obzor. Stopa meteoru vede zpět do radiantu každoročního meteorického roje v Perseu už mimo horní levý roh obrázku nahoře. Na pohledu je samozřejmě také dobře známá hvězdokupa Plejády (ve středu nahoře) spolu s jasným Marsem pod ní. Je také vidět nažloutlý obr Aldebaran, i když není tak jasný jako Mars, že kterého vybíhá hvězdokupa Hyjády ve tvaru "V" vlevo od středu nad stromy.

Štítky: Mars, Plejády, Meteorický roj Perseid, Aldebaran, New moon


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »