Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. srpen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. srpen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tajemné čáry nad Tureckem

Uznání a copyright: Tunc Tezel

Co jsou zač? Pět čar u spodku snímku nahoře, který byl pořízen tuto neděli poblíž Ankary v Turecku, by bylo možné na první pohled určit jako meteory z roje Perseid, který právě tu noc vrcholil. Proti všemu očekávání ale tyto čáry zpátky nesměřují do radiantu Perseid v souhvězdí Perseus. Jejich původ je proto poněkud nejasný. Snímek nahoře měl expoziční dobu 40 minut. Mezi další na obloze viditelné útvary patří souhvězdí Orion a hvězdokupa Plejády. Podle jedné hypotézy jsou tyto čáry (stopy) součástí mikrovýbuchu mnohem méně aktivního meteorického roje Alfa Ursae Majorid. Jinou možností je, že jsou součástí družice, která se při vstupu do atmosféry Země rozpadla. Diskuze o všech těchto možnostech je zde. Letos se Perseidy vydařily, jelikož byly docela aktivní a korespondovaly s tmavou oblohou, která nastává při novu.

Štítky: Perseidy, Meteors, Alpha Ursae Majorids


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »