Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. srpen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. srpen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tajemné čáry nad Tureckem

Uznání a copyright: Tunc Tezel

Co jsou zač? Pět čar u spodku snímku nahoře, který byl pořízen tuto neděli poblíž Ankary v Turecku, by bylo možné na první pohled určit jako meteory z roje Perseid, který právě tu noc vrcholil. Proti všemu očekávání ale tyto čáry zpátky nesměřují do radiantu Perseid v souhvězdí Perseus. Jejich původ je proto poněkud nejasný. Snímek nahoře měl expoziční dobu 40 minut. Mezi další na obloze viditelné útvary patří souhvězdí Orion a hvězdokupa Plejády. Podle jedné hypotézy jsou tyto čáry (stopy) součástí mikrovýbuchu mnohem méně aktivního meteorického roje Alfa Ursae Majorid. Jinou možností je, že jsou součástí družice, která se při vstupu do atmosféry Země rozpadla. Diskuze o všech těchto možnostech je zde. Letos se Perseidy vydařily, jelikož byly docela aktivní a korespondovaly s tmavou oblohou, která nastává při novu.

Štítky: Perseidy, Meteors, Alpha Ursae Majorids


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »