Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. srpen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. srpen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tajemné čáry nad Tureckem

Uznání a copyright: Tunc Tezel

Co jsou zač? Pět čar u spodku snímku nahoře, který byl pořízen tuto neděli poblíž Ankary v Turecku, by bylo možné na první pohled určit jako meteory z roje Perseid, který právě tu noc vrcholil. Proti všemu očekávání ale tyto čáry zpátky nesměřují do radiantu Perseid v souhvězdí Perseus. Jejich původ je proto poněkud nejasný. Snímek nahoře měl expoziční dobu 40 minut. Mezi další na obloze viditelné útvary patří souhvězdí Orion a hvězdokupa Plejády. Podle jedné hypotézy jsou tyto čáry (stopy) součástí mikrovýbuchu mnohem méně aktivního meteorického roje Alfa Ursae Majorid. Jinou možností je, že jsou součástí družice, která se při vstupu do atmosféry Země rozpadla. Diskuze o všech těchto možnostech je zde. Letos se Perseidy vydařily, jelikož byly docela aktivní a korespondovaly s tmavou oblohou, která nastává při novu.

Štítky: Perseidy, Meteors, Alpha Ursae Majorids


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »