Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. srpen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. srpen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ohon Podivuhodné hvězdy

Uznání: NASA, JPL-Caltech, GALEX, C. Martin (Caltech), M. Seibert (OCIW)

Astronomové až do sedmnáctého století znali Omicron Ceti neboli Mira jako podivuhodnou hvězdu, hvězdu jejíž jasnost se v průběhu 11 měsíců může výrazně měnit. Mira se nyní považuje za archetyp celé třídy dlouhoperiodických proměnných hvězd. Moderní astronomové nedávno s překvapení zjistili další výraznou charakteristiku Miry, skoro 13 světelných let dlouhý, jakoby kometární ohon. Objev se uskutečnil na základě ultrafialových obrazových údajů z družice GALEX (Galaxy Evolution Explorer). Před miliardami let se Mira podobala našemu Slunci, ale nyní se nafoukla do rudého obra a její vnější vrstvy se odfoukávají do mezihvězdného prostoru. Jak tato obří hvězda brázdí okolním mezihvězdným médiem rychlostí 130 kilometrů za sekundu, tak odvrhávaný materiál vytváří ohon, který svítí v ultrafialovém světle. Množství materiálu v ohonu Miry se odhaduje na 3000 násobek hmoty planety Země. Mira se nachází asi 400 světelných let daleko v souhvězdí Velryby (Cetus) a je v současnosti příliš slabá, aby mohla být vidět pouhým okem, ale v polovině listopadu se stane zase viditelnou.

Štítky: Ultrafialový, Mira, Variable star, Omicron ceti


6. vesmírný týden 2023

6. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 2. do 12. 2. 2023. Měsíc je ve fázi úplňku a ubývá k poslední čtvrti. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, k němuž se zdánlivě na obloze blíží i kometa C/2022 E3 (ZTF). Aktivita Slunce se snížila, ale v lednu bylo zatím největší množství skvrn. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX překonala hranici 200 úspěšných startů. Máme tu i starty ruských raket. Před pěti lety vynesl Falcon Heavy při svém inauguračním letu automobil Tesla.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »