Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. srpen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. srpen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ohon Podivuhodné hvězdy

Uznání: NASA, JPL-Caltech, GALEX, C. Martin (Caltech), M. Seibert (OCIW)

Astronomové až do sedmnáctého století znali Omicron Ceti neboli Mira jako podivuhodnou hvězdu, hvězdu jejíž jasnost se v průběhu 11 měsíců může výrazně měnit. Mira se nyní považuje za archetyp celé třídy dlouhoperiodických proměnných hvězd. Moderní astronomové nedávno s překvapení zjistili další výraznou charakteristiku Miry, skoro 13 světelných let dlouhý, jakoby kometární ohon. Objev se uskutečnil na základě ultrafialových obrazových údajů z družice GALEX (Galaxy Evolution Explorer). Před miliardami let se Mira podobala našemu Slunci, ale nyní se nafoukla do rudého obra a její vnější vrstvy se odfoukávají do mezihvězdného prostoru. Jak tato obří hvězda brázdí okolním mezihvězdným médiem rychlostí 130 kilometrů za sekundu, tak odvrhávaný materiál vytváří ohon, který svítí v ultrafialovém světle. Množství materiálu v ohonu Miry se odhaduje na 3000 násobek hmoty planety Země. Mira se nachází asi 400 světelných let daleko v souhvězdí Velryby (Cetus) a je v současnosti příliš slabá, aby mohla být vidět pouhým okem, ale v polovině listopadu se stane zase viditelnou.

Štítky: Ultrafialový, Mira, Variable star, Omicron ceti


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »