Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. září 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. září 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Šest duh nad Norskem

Uznání a copyright: Terje O. Nordvik

Už jste někdy viděli najednou šest duh? Nejen že je vzácné je vidět, ale také je složité tomu porozumět. Obyčejná duha vzniká působením slunečního světla odráženého z vnitřku zadních stěn padajících kapek deště, přičemž na rozhraní vzduch / voda se světlo láme. Abyste duhu uviděli, tak se dívejte na opačnou stranu od Slunce směrem k bouřce. Tato primární duha má na snímku nahoře nejjasnější barvy. Mnohonásobné vnitřní odrazy uvnitř vodních kapek někdy způsobí, že vně té první začne být vidět sekundární duha s obrácenými barvami. Právě taková sekundární duha je vidět dále nalevo. Obtížnější je ale vysvětlit prostřední duhu mezi nimi. Tato duha je nejspíše způsobena slunečním světlem, které se nejprve odrazilo od jezera a teprve pak se setkalo se vzdálenými kapkami deště, které odrážejí sluneční světlo zpátky k pozorovateli. Každá z těchto duh se odráží od klidné hladiny jezera, ovšem v závislosti na poloze duhy vzhledem k pozorovateli je obraz každé duhy mírně posunutý.

Štítky: Rainbows, Reflection, Double rainbow


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »