Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. říjen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. říjen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxy NGC 474: Kosmické míchadlo

Uznání a copyright: Mischa Schirmer

Co se to děje s galaxií NGC 474? Mnohonásobné vrstvy emisí vypadají podivně složité a na méně podrobných snímcích nečekaně poskytují poměrně beztvarý vzhled. Příčina obálek není v současnosti známá, ale možná že souvisí se slapovými ohony trosek po absorbování mnoha malých galaxií za miliardy let. Obálky by mohly být také jako vlny v rybníku, kde probíhající srážka se spirální galaxií NGC 474 vpravo způsobuje hustotní vlny, které čeří galaktického obra. Snímek nahoře bez ohledu na skutečnou příčinu podporuje rostoucí shodu v tom, že vnější hala většiny velkých galaxií nejsou ve skutečnosti hladká, ale vykazují složitost vyvolávanou častými interakcemi a akrecemi s menšími okolními galaxiemi. Jedním z takových příkladů nečekané složitosti je i halo naší vlastní Galaxie Mléčné dráhy. NGC 474 má asi 250 000 světelných let a nachází se ve vzdálenosti asi 100 miliónů světelných let v souhvězdí Ryb (Pisces).

Štítky: Hvězdy, Meteor, Polární záře, Alaska


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »