Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. říjen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. říjen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dva milióny galaxií

Uznání a copyright: S. Maddox (Nottingham U.) et al. APM Survey, Astrophys. Dept. Oxford U.

Náš vesmír vyplňují galaxie. Galaxie, obrovské konglomeráty hvězd, plynu, prachu a tajemné temné hmoty, jsou základními stavebními bloky vesmíru ve velkém měřítku. I když se vzdálené galaxie jedna od druhé vzdalují, jelikož se vesmír rozpíná, tak gravitace k sobě přitahuje sousední galaxie a formuje skupiny galaxií, kupy galaxií a dokonce velká rozsáhlá vlákna. Něco z těchto struktur jsou vidět na jedné z nejobsáhlejších vůbec kdy vytvořené mapě oblohy: mapy přehlídky galaxií APM dokončené počátkem desetiletí 1990. V oblasti 100 stupňů se středem v jižním pólu naší Galaxie Mléčná dráha je zachyceno přes 2 milióny galaxií. Jasné oblasti představují více galaxií, zatímco modřejší barvy označují v průměru větší galaxie. V místech, kde na obloze dominují jasné místní hvězdy, jsou vykrojené tmavé elipsy. Z analýzy údajů v mapě vyplynulo mnoho vědeckých objevů, včetně toho, že vesmír je ve velkých měřítcích překvapivě složitý.

Štítky: Galaxie, Two million, APM Survey


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »