Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. říjen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. říjen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové hvězdy v Orionu

Uznání: E.Feigelson & K.Getman (PSU) et al., CXO, NASA

Hvězdy v Orionu ve viditelném světle jasně září na noční obloze planety Země. V tomto souhvězdí sídlí nejbližší velká hvězdná porodnice, Velká mlhovina v Orionu vzdálená zhruba 1500 světelných let. Výrazně jasný shluk hvězd ve středu tohoto obrazu ve falešných barvách z rentgenového dalekohledu Chandra jsou hmotné hvězdy z Trapézu, z mladé hvězdokupy, která vyvolává většinu záře mlhoviny ve viditelném světle. Modré a oranžové hvězdy jsou slunci podobné hvězdy, abnormální zdroje rentgenového záření, o kterém se předpokládá, že vzniká v horkých stelárních koronách a povrchových vzplanutích v silném magnetickém poli mladých hvězd. Naše samotné Slunce je nyní ve svém středním věku, ale když podobně jako hvězdy v Trapézu mělo stáří jen pár miliónů let, tak bylo pravěpodobně rentgenově tisíckrát jasnější. Tento rentgenový snímek zabírá v centrální oblasti mlhoviny Orion asi 2.5 světelného roku.

Štítky: Hvězdokupa, Hvězda, Korona, Rentgenový, Mlhovina Orion, Trapéz


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »