Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. říjen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. říjen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové hvězdy v Orionu

Uznání: E.Feigelson & K.Getman (PSU) et al., CXO, NASA

Hvězdy v Orionu ve viditelném světle jasně září na noční obloze planety Země. V tomto souhvězdí sídlí nejbližší velká hvězdná porodnice, Velká mlhovina v Orionu vzdálená zhruba 1500 světelných let. Výrazně jasný shluk hvězd ve středu tohoto obrazu ve falešných barvách z rentgenového dalekohledu Chandra jsou hmotné hvězdy z Trapézu, z mladé hvězdokupy, která vyvolává většinu záře mlhoviny ve viditelném světle. Modré a oranžové hvězdy jsou slunci podobné hvězdy, abnormální zdroje rentgenového záření, o kterém se předpokládá, že vzniká v horkých stelárních koronách a povrchových vzplanutích v silném magnetickém poli mladých hvězd. Naše samotné Slunce je nyní ve svém středním věku, ale když podobně jako hvězdy v Trapézu mělo stáří jen pár miliónů let, tak bylo pravěpodobně rentgenově tisíckrát jasnější. Tento rentgenový snímek zabírá v centrální oblasti mlhoviny Orion asi 2.5 světelného roku.

Štítky: Hvězdokupa, Hvězda, Korona, Rentgenový, Mlhovina Orion, Trapéz


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »