Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. říjen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. říjen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové hvězdy v Orionu

Uznání: E.Feigelson & K.Getman (PSU) et al., CXO, NASA

Hvězdy v Orionu ve viditelném světle jasně září na noční obloze planety Země. V tomto souhvězdí sídlí nejbližší velká hvězdná porodnice, Velká mlhovina v Orionu vzdálená zhruba 1500 světelných let. Výrazně jasný shluk hvězd ve středu tohoto obrazu ve falešných barvách z rentgenového dalekohledu Chandra jsou hmotné hvězdy z Trapézu, z mladé hvězdokupy, která vyvolává většinu záře mlhoviny ve viditelném světle. Modré a oranžové hvězdy jsou slunci podobné hvězdy, abnormální zdroje rentgenového záření, o kterém se předpokládá, že vzniká v horkých stelárních koronách a povrchových vzplanutích v silném magnetickém poli mladých hvězd. Naše samotné Slunce je nyní ve svém středním věku, ale když podobně jako hvězdy v Trapézu mělo stáří jen pár miliónů let, tak bylo pravěpodobně rentgenově tisíckrát jasnější. Tento rentgenový snímek zabírá v centrální oblasti mlhoviny Orion asi 2.5 světelného roku.

Štítky: Hvězdokupa, Hvězda, Korona, Rentgenový, Mlhovina Orion, Trapéz


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »