Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. prosinec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. prosinec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nádherná mlhovina Bumerang

Uznání: Hubble Heritage Team, J. Biretta (STScI) et al., (STScI/AURA), ESA, NASA

Toto symetrické mračno zvané mlhovina Bumerang vzniklo vysokorychlostním větrem plynu a prachu, který vane rychlostí skoro 600 000 kilometrů za hodinu ze stárnoucí centrální hvězdy. Rychlá expanze ochlazuje molekuly nebulárního plynu na zhruba jeden stupeň nad absolutní nulou, což je dokonce níže, než je teplota záření kosmického pozadí a to z této mlhoviny činí nejchladnější známou oblast vzdáleného Vesmíru. Mrazivá mlhovina Bumerang svítí prachem odráženým světlem z centrální hvězdy a předpokládá se, že se tato hvězda nebo hvězdná soustava vyvíjí do fáze planetární mlhoviny. Tento snímek z Hubbla byl pořízen s pomocí polarizačních filtrů (analogické s polarizačními slunečními brýlemi) a barevné kódování odpovídá úhlu polarizovaného světla. Krásný výsledek sleduje malé prachové částice, zodpovědné za polarizaci a rozptyl světla. Mlhovina Bumerang má asi jeden světelný rok a leží ve vzdálenosti asi 5000 světelných let v souhvězdí Centaurus.

Štítky: Teplota, Planetární mlhovina, Polarized light, Boomerang nebula


4. vesmírný týden 2021

4. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 1. do 31. 1. 2021. Měsíc bude v úplňku. Většina planet je úhlově blízko Slunci. Večer je dobře vidět hlavně Mars. Ve vesmíru je více než 1000 družic Starlink. Jen tento týden jich bylo vyneseno 60 + 10 při rekordním startu Transporter-1, při němž bylo vypuštěno 143 družic. Kromě Falconů 9 hlavně se Starlinky se startu dočkaly i rakety startující z Číny a Nového Zélandu. Před 55 lety odstartovala k Měsíci Luna 9, která jako první měkce dosedla na jeho povrchu. Před 50 lety startovalo k Měsíci Apollo 14.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

konjunkcia jupitera a saturnu

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2020 získal snímek „Konjunkcia Jupitera a Saturnu“, jehož autorem je Martin Bažo   Konjunkce Jupitera a Saturnu. Tedy okamžik, kdy se k sobě planety na obloze přiblíží na nejmenší úhlovou vzdálenost. Vzhledem k tomu, že se planety pohybují

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Velké halo mobilem

Měsíc s velkým halem

Další informace »