Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. prosinec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. prosinec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nádherná mlhovina Bumerang

Uznání: Hubble Heritage Team, J. Biretta (STScI) et al., (STScI/AURA), ESA, NASA

Toto symetrické mračno zvané mlhovina Bumerang vzniklo vysokorychlostním větrem plynu a prachu, který vane rychlostí skoro 600 000 kilometrů za hodinu ze stárnoucí centrální hvězdy. Rychlá expanze ochlazuje molekuly nebulárního plynu na zhruba jeden stupeň nad absolutní nulou, což je dokonce níže, než je teplota záření kosmického pozadí a to z této mlhoviny činí nejchladnější známou oblast vzdáleného Vesmíru. Mrazivá mlhovina Bumerang svítí prachem odráženým světlem z centrální hvězdy a předpokládá se, že se tato hvězda nebo hvězdná soustava vyvíjí do fáze planetární mlhoviny. Tento snímek z Hubbla byl pořízen s pomocí polarizačních filtrů (analogické s polarizačními slunečními brýlemi) a barevné kódování odpovídá úhlu polarizovaného světla. Krásný výsledek sleduje malé prachové částice, zodpovědné za polarizaci a rozptyl světla. Mlhovina Bumerang má asi jeden světelný rok a leží ve vzdálenosti asi 5000 světelných let v souhvězdí Centaurus.

Štítky: Teplota, Planetární mlhovina, Polarized light, Boomerang nebula


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »