Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. prosinec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. prosinec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nádherná mlhovina Bumerang

Uznání: Hubble Heritage Team, J. Biretta (STScI) et al., (STScI/AURA), ESA, NASA

Toto symetrické mračno zvané mlhovina Bumerang vzniklo vysokorychlostním větrem plynu a prachu, který vane rychlostí skoro 600 000 kilometrů za hodinu ze stárnoucí centrální hvězdy. Rychlá expanze ochlazuje molekuly nebulárního plynu na zhruba jeden stupeň nad absolutní nulou, což je dokonce níže, než je teplota záření kosmického pozadí a to z této mlhoviny činí nejchladnější známou oblast vzdáleného Vesmíru. Mrazivá mlhovina Bumerang svítí prachem odráženým světlem z centrální hvězdy a předpokládá se, že se tato hvězda nebo hvězdná soustava vyvíjí do fáze planetární mlhoviny. Tento snímek z Hubbla byl pořízen s pomocí polarizačních filtrů (analogické s polarizačními slunečními brýlemi) a barevné kódování odpovídá úhlu polarizovaného světla. Krásný výsledek sleduje malé prachové částice, zodpovědné za polarizaci a rozptyl světla. Mlhovina Bumerang má asi jeden světelný rok a leží ve vzdálenosti asi 5000 světelných let v souhvězdí Centaurus.

Štítky: Teplota, Planetární mlhovina, Polarized light, Boomerang nebula


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Letní trojúhelník - Vega, Deneb, Altair | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »