Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. prosinec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. prosinec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Země za soumraku

Uznání: ISS Crew, Earth Sciences and Image Analysis Lab, JSC, NASA

Na tomto nádherném pohledu na oceány a mraky nad naší planetou Zemí není žádná náhlá ostrá hranice, která by vyznačovala přechod dne do noci. Místo toho je hranice stínu neboli terminátor difuzní a ukazuje postupný přechod do tmy, který my zakoušíme jako soumrak. Tuto scénu ozařuje Slunce zprava a vrcholky mraků odrážejí jemně zčervenalé sluneční světlo filtrované prašnou troposférou, nejnižší vrstvou životadárné atmosféry. Při horním okraji denní strany je vidět průhledná atmosférická vrstva ve velké výšce, která rozptyluje modré sluneční světlo a zeslabuje se do temnoty vesmíru. Tento obraz je ve skutečnosti obyčejnou digitální fotografií pořízenou v červnu 2001 z Mezinárodní kosmické stanice na oběžné dráze ve výši 211 námořních mil.

Štítky: Země, Svítání, Terminator, Night, Day


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »