Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. prosinec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. prosinec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Země za soumraku

Uznání: ISS Crew, Earth Sciences and Image Analysis Lab, JSC, NASA

Na tomto nádherném pohledu na oceány a mraky nad naší planetou Zemí není žádná náhlá ostrá hranice, která by vyznačovala přechod dne do noci. Místo toho je hranice stínu neboli terminátor difuzní a ukazuje postupný přechod do tmy, který my zakoušíme jako soumrak. Tuto scénu ozařuje Slunce zprava a vrcholky mraků odrážejí jemně zčervenalé sluneční světlo filtrované prašnou troposférou, nejnižší vrstvou životadárné atmosféry. Při horním okraji denní strany je vidět průhledná atmosférická vrstva ve velké výšce, která rozptyluje modré sluneční světlo a zeslabuje se do temnoty vesmíru. Tento obraz je ve skutečnosti obyčejnou digitální fotografií pořízenou v červnu 2001 z Mezinárodní kosmické stanice na oběžné dráze ve výši 211 námořních mil.

Štítky: Země, Svítání, Terminator, Night, Day


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »