Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. prosinec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. prosinec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Trifid Pillars & Jets

Credit: J. Hester (Arizona St. U) et al., WFPC2, HST, NASA

Prachové pilíře jsou jako mezihvězdné hory. Přežívají, protože jsou hustější než jejich okolí, ale nepřátelským prostředím pomalu erodují. Na snímku nahoře je vidět konec obrovského plynného a prachového pilíře v mlhovině Trifid propíchnutého menším, nahoru směřujícím pilířem a neobvyklým výtryskem směrujícím vlevo. Růžové tečky jsou nově vzniklé hvězdy s nízkou hmotností. Hvězda blízko konce malého pilíře je pomalu okrádána o svůj akreční plyn radiací z velmi jasné hvězdy mimo snímek ve směru vpravo nahoru. Výtrysk je skoro světelný rok dlouhý a nebýt vnějšího osvětlení, nebyl by vidět. Jak se z pilířů vypařuje plyn a prach, tak se pravděpodobně v příštích 20 tisících letech odhalí ukrytý stelární zdroj tohoto výtrysku.

Štítky: Prach, Trifid, Pillars


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »