Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. prosinec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. prosinec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Trifid Pillars & Jets

Credit: J. Hester (Arizona St. U) et al., WFPC2, HST, NASA

Prachové pilíře jsou jako mezihvězdné hory. Přežívají, protože jsou hustější než jejich okolí, ale nepřátelským prostředím pomalu erodují. Na snímku nahoře je vidět konec obrovského plynného a prachového pilíře v mlhovině Trifid propíchnutého menším, nahoru směřujícím pilířem a neobvyklým výtryskem směrujícím vlevo. Růžové tečky jsou nově vzniklé hvězdy s nízkou hmotností. Hvězda blízko konce malého pilíře je pomalu okrádána o svůj akreční plyn radiací z velmi jasné hvězdy mimo snímek ve směru vpravo nahoru. Výtrysk je skoro světelný rok dlouhý a nebýt vnějšího osvětlení, nebyl by vidět. Jak se z pilířů vypařuje plyn a prach, tak se pravděpodobně v příštích 20 tisících letech odhalí ukrytý stelární zdroj tohoto výtrysku.

Štítky: Prach, Trifid, Pillars


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »