Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. prosinec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. prosinec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mars a Orion nad Monumentálním údolím

Uznání a copyright: Wally Pacholka (Astropics.com)

Vítejte do Světa v noci. Tento projekt ukazuje pohledy na noční oblohu z celého světa a na tomto pohledu z Monument Valley v USA je malebné popředí slavných sopouchů. Sopouchy se skládají z tvrdých vulkanických hornin, které zůstaly poté, co vodní eroze odnesla okolní měkkou horninu. Ty dva sopouchy na obrázku vlevo jsou známé jako Mittens (palčáky), zatímco vpravo je Merrick Butte. To jasné oranžové světlo vlevo je nejjasnějším objektem na snímku z minulého týdne a je to planeta Mars. Vpravo od Marsu leží souhvězdí Orion. Betelgeuse je ta červená hvězdu ve středu a pás Orionu a Mlhovina Orion jsou dále vpravo. A konečně je na tomto úžasném pohledu ze Světa v noci vidět nad Merrick Butte jasnou modrou hvězdu Rigel.

Štítky: Mars, Orion, Monument Valley, TWAN


29. vesmírný týden 2021

29. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 7. do 25. 7. 2021. Měsíc krátce po první čtvrti bude dorůstat k úplňku. Planeta Venuše míjí večer Regulus ve Lvu. Planety Jupiter a Saturn jsou pozorovatelné již po půlnoci, ale nejlépe až nad ránem. Zajímavá je také aktivita Slunce, zatím spíše na odvrácené straně. Do vesmíru nakoukne čtveřice pasažérů v kapsli New Shepard od Blue Origin. Rusové chystají asi deset let odkládaný start modulu Nauka k Mezinárodní vesmírné stanici. Uplynulo 45 let od úspěšného přistání sondy Viking 1 na Marsu. Před 60 lety se uskutečnil druhý americký suborbitální let s Gusem Grissomem na palubě. Před deseti roky skončila éra raketoplánů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS

Včerejší průlet ISS.

Další informace »