Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. prosinec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. prosinec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mars a Orion nad Monumentálním údolím

Uznání a copyright: Wally Pacholka (Astropics.com)

Vítejte do Světa v noci. Tento projekt ukazuje pohledy na noční oblohu z celého světa a na tomto pohledu z Monument Valley v USA je malebné popředí slavných sopouchů. Sopouchy se skládají z tvrdých vulkanických hornin, které zůstaly poté, co vodní eroze odnesla okolní měkkou horninu. Ty dva sopouchy na obrázku vlevo jsou známé jako Mittens (palčáky), zatímco vpravo je Merrick Butte. To jasné oranžové světlo vlevo je nejjasnějším objektem na snímku z minulého týdne a je to planeta Mars. Vpravo od Marsu leží souhvězdí Orion. Betelgeuse je ta červená hvězdu ve středu a pás Orionu a Mlhovina Orion jsou dále vpravo. A konečně je na tomto úžasném pohledu ze Světa v noci vidět nad Merrick Butte jasnou modrou hvězdu Rigel.

Štítky: Mars, Orion, Monument Valley, TWAN


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2019 Y4 Atlas

Další informace »