Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. březen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. březen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc nad Byzantiem

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Uvidět tenký srpeček Měsíce skrývaný blízkostí ke Slunci je sice obtížné, ale stojí to za to. Podívejte se (a zarolujte) doprava a můžete na tomto soumračném panoramatu Bosporské úžiny a obrysů historického města Istanbul jeden takový uvidět. Měsíc zachycený 8. března je starý teprve 22 hodin. Tenká křivka okraje osvětleného měsíčního povrchu je na západní obloze po západu slunce nad zdmi paláce Topkapi sotva vidět. Tento palác byl postaven za vlády otomanského sultána Mehmeda II, dobyvatele tohoto města v 15. století, tehdy Konstatinopole, hlavního města Byzantské říše. Dobře osvětlené kopule vlevo od tohoto paláce patří paláci Ayasofya (Hagia Sophia), což je slavný příklad byzantské architektury, nyní muzeum. Ještě více vlevo je mešita sultána Ahmeda.

Štítky: Měsíc, Crescent, Constantinople, Istanbul, Young moon


51. vesmírný týden 2019

51. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 16. 12. do 22. 12. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Podvečerní obloha nabízí Venuši a Saturn. Po setmění můžeme pozorovat také Uran a Neptun. Ráno je vidět Mars. Nejjasnější kometou oblohy je C/2017 T2 vysoko v Perseovi. Nastane zimní slunovrat. Proběhne několik zajímavých startů raket. Před 380 lety se narodil Gottfried Kirch, vynálezce mikrometru a objevitel jasné komety roku 1680.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LDN1235, VdB149,150 Dark Shark

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2019 obdržel snímek „LDN1235, VdB149,150 Dark Shark“, jehož autorem je Jan Veleba   Našimi oceány i moři se prohánějí tajemní dravci, krásní žraloci. Jej jich mnoho druhů, někteří dokonce mohou být nebezpeční i neopatrným plavcům. Ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soumrak v Otrokovicích

Barevná obloha po západu Slunce

Další informace »