Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. březen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. březen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc nad Byzantiem

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Uvidět tenký srpeček Měsíce skrývaný blízkostí ke Slunci je sice obtížné, ale stojí to za to. Podívejte se (a zarolujte) doprava a můžete na tomto soumračném panoramatu Bosporské úžiny a obrysů historického města Istanbul jeden takový uvidět. Měsíc zachycený 8. března je starý teprve 22 hodin. Tenká křivka okraje osvětleného měsíčního povrchu je na západní obloze po západu slunce nad zdmi paláce Topkapi sotva vidět. Tento palác byl postaven za vlády otomanského sultána Mehmeda II, dobyvatele tohoto města v 15. století, tehdy Konstatinopole, hlavního města Byzantské říše. Dobře osvětlené kopule vlevo od tohoto paláce patří paláci Ayasofya (Hagia Sophia), což je slavný příklad byzantské architektury, nyní muzeum. Ještě více vlevo je mešita sultána Ahmeda.

Štítky: Měsíc, Crescent, Constantinople, Istanbul, Young moon


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »