Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. březen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. březen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc nad Byzantiem

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Uvidět tenký srpeček Měsíce skrývaný blízkostí ke Slunci je sice obtížné, ale stojí to za to. Podívejte se (a zarolujte) doprava a můžete na tomto soumračném panoramatu Bosporské úžiny a obrysů historického města Istanbul jeden takový uvidět. Měsíc zachycený 8. března je starý teprve 22 hodin. Tenká křivka okraje osvětleného měsíčního povrchu je na západní obloze po západu slunce nad zdmi paláce Topkapi sotva vidět. Tento palác byl postaven za vlády otomanského sultána Mehmeda II, dobyvatele tohoto města v 15. století, tehdy Konstatinopole, hlavního města Byzantské říše. Dobře osvětlené kopule vlevo od tohoto paláce patří paláci Ayasofya (Hagia Sophia), což je slavný příklad byzantské architektury, nyní muzeum. Ještě více vlevo je mešita sultána Ahmeda.

Štítky: Měsíc, Crescent, Constantinople, Istanbul, Young moon


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »