Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. březen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. březen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc nad Byzantiem

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Uvidět tenký srpeček Měsíce skrývaný blízkostí ke Slunci je sice obtížné, ale stojí to za to. Podívejte se (a zarolujte) doprava a můžete na tomto soumračném panoramatu Bosporské úžiny a obrysů historického města Istanbul jeden takový uvidět. Měsíc zachycený 8. března je starý teprve 22 hodin. Tenká křivka okraje osvětleného měsíčního povrchu je na západní obloze po západu slunce nad zdmi paláce Topkapi sotva vidět. Tento palác byl postaven za vlády otomanského sultána Mehmeda II, dobyvatele tohoto města v 15. století, tehdy Konstatinopole, hlavního města Byzantské říše. Dobře osvětlené kopule vlevo od tohoto paláce patří paláci Ayasofya (Hagia Sophia), což je slavný příklad byzantské architektury, nyní muzeum. Ještě více vlevo je mešita sultána Ahmeda.

Štítky: Měsíc, Crescent, Constantinople, Istanbul, Young moon


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2019 Y4 Atlas

Další informace »