Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. březen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. březen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Endeavour startuje

Uznání a copyright: James N. Brown

Ptáci nelétají tak vysoko. A letadla ne tak rychle. Socha Svobody váží méně. Žádný jiný živočišný druh kromě lidí nedokáže pochopit, co se vlastně děje, a ani lidé jenom před tisíci lety by to nechápali. Start rakety do vesmíru je událost, která naplňuje bázní a je těžké ji popsat. Sloup kouře na snímku je ze startu raketoplánu Endeavour, který minulý týden v noci vzlétl k Mezinárodní kosmické stanici. Scénu ozařují raketové motory Endeavouru nad mraky. Raketová loď o hmotnosti dvou miliónů kilogramů se při kolmém startu vydala na oběžnou dráhu kolem Země, kde je vzduch k dýchání příliš řídký a gravitace na palubě zanedbatelně malá. Rakety do vesmíru se nyní vypouštějí odněkud na Zemi asi jedenkrát týdně.

Štítky: Raketoplán, Launch, Endeavour


49. vesmírný týden 2020

49. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 11. do 6. 12. 2020. Měsíc bude ubývat z úplňku k poslední čtvrti. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn a vysoko nad jihem Mars. Ráno je relativně nízko jasná Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, na povrchu stále najedeme skvrny. Čínská sonda Chang’e 5 míří k odběru vzorků z povrchu Měsíce. Raketa Falcon 9 má na kontě už 100 startů a jeden první stupeň letěl a přistál už sedmkrát. Před 495 lety se narodil Tadeáš Hájek z Hájku a před 25 lety startovala sluneční observatoř SOHO.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mars

  Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2020 získal snímek „Mars“, jehož autorem je Jakub Dobeš   Jistě si jej v říjnu každý všiml. Putoval s námi nocí jako velmi jasný objekt, zvečera vycházející na východě, aby se nám přes jih přenesl až k západu, kde se nám

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad kostelem

Východ Měsíce se slabým zeleným zábleskem

Další informace »