Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. březen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. březen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Endeavour startuje

Uznání a copyright: James N. Brown

Ptáci nelétají tak vysoko. A letadla ne tak rychle. Socha Svobody váží méně. Žádný jiný živočišný druh kromě lidí nedokáže pochopit, co se vlastně děje, a ani lidé jenom před tisíci lety by to nechápali. Start rakety do vesmíru je událost, která naplňuje bázní a je těžké ji popsat. Sloup kouře na snímku je ze startu raketoplánu Endeavour, který minulý týden v noci vzlétl k Mezinárodní kosmické stanici. Scénu ozařují raketové motory Endeavouru nad mraky. Raketová loď o hmotnosti dvou miliónů kilogramů se při kolmém startu vydala na oběžnou dráhu kolem Země, kde je vzduch k dýchání příliš řídký a gravitace na palubě zanedbatelně malá. Rakety do vesmíru se nyní vypouštějí odněkud na Zemi asi jedenkrát týdně.

Štítky: Raketoplán, Launch, Endeavour


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše míří do Plejád

Další informace »