Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. březen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. březen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Endeavour startuje

Uznání a copyright: James N. Brown

Ptáci nelétají tak vysoko. A letadla ne tak rychle. Socha Svobody váží méně. Žádný jiný živočišný druh kromě lidí nedokáže pochopit, co se vlastně děje, a ani lidé jenom před tisíci lety by to nechápali. Start rakety do vesmíru je událost, která naplňuje bázní a je těžké ji popsat. Sloup kouře na snímku je ze startu raketoplánu Endeavour, který minulý týden v noci vzlétl k Mezinárodní kosmické stanici. Scénu ozařují raketové motory Endeavouru nad mraky. Raketová loď o hmotnosti dvou miliónů kilogramů se při kolmém startu vydala na oběžnou dráhu kolem Země, kde je vzduch k dýchání příliš řídký a gravitace na palubě zanedbatelně malá. Rakety do vesmíru se nyní vypouštějí odněkud na Zemi asi jedenkrát týdně.

Štítky: Raketoplán, Launch, Endeavour


3. vesmírný týden 2020

3. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Merkur a Saturn jsou úhlově blízko Slunci. Kometu C/2017 T2 můžeme opět pozorovat na večerní obloze. Na úspěchy raket Falcon 9 a CZ-3B by v tomto týdnu určitě chtělo navázat několik dalších. Uběhlo 15 let od přistání pouzdra Huygens na Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2017 T2 (PANSTARRS)

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se téměř v zenitu v souhvězdí Persea. Atmosférické podmínky byly podprůměrné.

Další informace »