Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. březen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. březen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Třicet tisíc kilometrů nad Enceladem

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak opravdu vypadá povrch měsíce Saturnu Enceladus, který vyvrhuje led? K odpovědi přispěla kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturnu a která byla navedena k průletu nad tímto kryovulkanickým měsícem dokonce přímo přes jeden z ledových výronů z Enceladu. Sonda Cassini se přiblížila až na rekordních 52 kilometrů. Nezpracovaný snímek nahoře byl pořízen při pohledu dolů na sever ze vzdálenosti asi 30 000 kilometrů. Jsou vidět přinejmenším dva typy terénů. První typ terénu má více kráterů, než se jeví v okolí jižního pólu Enceladu. Další typ terénu má méně kráterů, ale hodně hřebenů a brázd, které mohly vzniknout pohybem povrchu při tektonických aktivitách. Exogeologové nyní zkoumají tento i další Cassiniho snímky z průletu minulou středu, aby lépe porozuměli jeho slátanému povrchu, jeho neobvyklým ledovým gejzírům i tomu, zda by mohl umožňovat život. Sonda Cassini má naplánováno přinejmenší devět dalších průletů kolem Enceladu včetně jednoho dokonce ještě bližšího průletu ve vzdálenosti jen 25 kilometrů tento říjen.

Štítky: Měsíc, Saturn, Enceladus


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »