Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. březen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. březen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Třicet tisíc kilometrů nad Enceladem

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak opravdu vypadá povrch měsíce Saturnu Enceladus, který vyvrhuje led? K odpovědi přispěla kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturnu a která byla navedena k průletu nad tímto kryovulkanickým měsícem dokonce přímo přes jeden z ledových výronů z Enceladu. Sonda Cassini se přiblížila až na rekordních 52 kilometrů. Nezpracovaný snímek nahoře byl pořízen při pohledu dolů na sever ze vzdálenosti asi 30 000 kilometrů. Jsou vidět přinejmenším dva typy terénů. První typ terénu má více kráterů, než se jeví v okolí jižního pólu Enceladu. Další typ terénu má méně kráterů, ale hodně hřebenů a brázd, které mohly vzniknout pohybem povrchu při tektonických aktivitách. Exogeologové nyní zkoumají tento i další Cassiniho snímky z průletu minulou středu, aby lépe porozuměli jeho slátanému povrchu, jeho neobvyklým ledovým gejzírům i tomu, zda by mohl umožňovat život. Sonda Cassini má naplánováno přinejmenší devět dalších průletů kolem Enceladu včetně jednoho dokonce ještě bližšího průletu ve vzdálenosti jen 25 kilometrů tento říjen.

Štítky: Měsíc, Saturn, Enceladus


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »