Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. březen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. březen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Třicet tisíc kilometrů nad Enceladem

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak opravdu vypadá povrch měsíce Saturnu Enceladus, který vyvrhuje led? K odpovědi přispěla kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturnu a která byla navedena k průletu nad tímto kryovulkanickým měsícem dokonce přímo přes jeden z ledových výronů z Enceladu. Sonda Cassini se přiblížila až na rekordních 52 kilometrů. Nezpracovaný snímek nahoře byl pořízen při pohledu dolů na sever ze vzdálenosti asi 30 000 kilometrů. Jsou vidět přinejmenším dva typy terénů. První typ terénu má více kráterů, než se jeví v okolí jižního pólu Enceladu. Další typ terénu má méně kráterů, ale hodně hřebenů a brázd, které mohly vzniknout pohybem povrchu při tektonických aktivitách. Exogeologové nyní zkoumají tento i další Cassiniho snímky z průletu minulou středu, aby lépe porozuměli jeho slátanému povrchu, jeho neobvyklým ledovým gejzírům i tomu, zda by mohl umožňovat život. Sonda Cassini má naplánováno přinejmenší devět dalších průletů kolem Enceladu včetně jednoho dokonce ještě bližšího průletu ve vzdálenosti jen 25 kilometrů tento říjen.

Štítky: Měsíc, Saturn, Enceladus


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »