Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. březen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. březen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Třicet tisíc kilometrů nad Enceladem

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak opravdu vypadá povrch měsíce Saturnu Enceladus, který vyvrhuje led? K odpovědi přispěla kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturnu a která byla navedena k průletu nad tímto kryovulkanickým měsícem dokonce přímo přes jeden z ledových výronů z Enceladu. Sonda Cassini se přiblížila až na rekordních 52 kilometrů. Nezpracovaný snímek nahoře byl pořízen při pohledu dolů na sever ze vzdálenosti asi 30 000 kilometrů. Jsou vidět přinejmenším dva typy terénů. První typ terénu má více kráterů, než se jeví v okolí jižního pólu Enceladu. Další typ terénu má méně kráterů, ale hodně hřebenů a brázd, které mohly vzniknout pohybem povrchu při tektonických aktivitách. Exogeologové nyní zkoumají tento i další Cassiniho snímky z průletu minulou středu, aby lépe porozuměli jeho slátanému povrchu, jeho neobvyklým ledovým gejzírům i tomu, zda by mohl umožňovat život. Sonda Cassini má naplánováno přinejmenší devět dalších průletů kolem Enceladu včetně jednoho dokonce ještě bližšího průletu ve vzdálenosti jen 25 kilometrů tento říjen.

Štítky: Měsíc, Saturn, Enceladus


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »