Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. březen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. březen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M78 a reflekční prachová mračna v Orionu

Uznání a copyright: Martin Pugh

M78 i další jasné reflekční mlhoviny v souhvězdí Orion zvýrazňuje tajúplná modrá zář a sloupce zlověstně temného prachu. Tmavý, vlákna tvořící prach nejen že absorbuje světlo, ale také odráží světlo několika modrých hvězd, které v mlhovině nedávno vznikly. Z těch dvou reflekčních mlhovin na obrázku je ta slavnější M78 vpravo nahoře, zatímco NGC 2071 je vidět vlevo dole. Modrou barvu posiluje stejný rozptyl barev, jako na denní obloze. M78 má asi 5 světelných let a je vidět i malým dalekohledem. M78 je nahoře vidět tak, jak byla před 1600 lety, protože tak dlouho to světlu trvá odsud sem. M78 patří k většímu komplexu molekulárního mračna v Orionu, který obsahuje i Velkou mlhovinu v Orionu a mlhovinu Koňská hlava.

Štítky: Prach, Orion, M78


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »