Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. březen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. březen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zvýrazněné barvy Merkuru

Uznání: MESSENGER, NASA, JHU APL, CIW

Barvy Merkuru jsou jemné a krásné. Při prvním pohledu je nejvnitřnější planeta naší sluneční soustavy prostě černobílá, ale snímky také s infračervenými barvami, které normálně člověk nevidí, rozšiřují svět podrobností. Jeden takový snímek pořízený kosmickou sondou MESSENGER, která v polovině ledna kolem Merkuru proletěla, je vidět nahoře. Všeobecně vzato tento horký svět dostal trochu více hnědý nádech. Hodně kráterů, které jsou na jiných kráterech, takže zcela jistě vznikly později, jsou stejně jasné jako paprsky s lehce modrým odstínem, což ukazuje, že impaktem vyvržená půda měla světlou barvu. Několik kráterů, jako například některé v obřím impaktním útvaru Caloris Basin vpravo nahoře nečekaně lemuje tmavý materiál, jehož podstata se zkoumá. Sonda MESSENGER pokračuje v letu vnitřní sluneční soustavou a kolem Merkuru zase proletí tento říjen a příští září, předtím než v roce 2011 vstoupí na oběžnou dráhu kolem tohoto pustého světa.

Štítky: Merkur, Krátery, Color


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »