Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. březen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. březen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Západ slunce: Planeta Země

Uznání: Expedition 15 Crew, NASA

Dnes v 05:48 světového času (UT) Slunce při své cestě na sever překročí nebeský rovník. Tato geocentrická astronomická událost známá jako rovnodennost znamená na severní polokouli první jarní den a podzim na jižní polokouli. Rovnodennost, latinsky equinox znamená stejnou noc (jako den) a tak pozemšťané se Sluncem na nebeském rovníku zakusí téměř 12 hodin denního světla a 12 hodin tmy. Těm na severu se budou dny prodlužovat, jak bude Slunce s blížícím se létem na obloze stoupat. Oslavme rovnodennost tímto barvitým pohledem na západ Slunce. Snímek byl pořízen v červnu z Mezinárodní kosmické stanice a z oběžné dráhy je vidět, jak za vzdáleným horizontem ještě vykukuje okraj Slunce. Proti slunečnímu světlu zčervenalému prachem v husté nižší atmosféře jsou vidět v siluetě mraky. Molekuly v řidší horní atmosféře zase více rozptylují modré světlo.

Štítky: Rovnodennost, Západ slunce


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »