Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. březen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. březen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Západ slunce: Planeta Země

Uznání: Expedition 15 Crew, NASA

Dnes v 05:48 světového času (UT) Slunce při své cestě na sever překročí nebeský rovník. Tato geocentrická astronomická událost známá jako rovnodennost znamená na severní polokouli první jarní den a podzim na jižní polokouli. Rovnodennost, latinsky equinox znamená stejnou noc (jako den) a tak pozemšťané se Sluncem na nebeském rovníku zakusí téměř 12 hodin denního světla a 12 hodin tmy. Těm na severu se budou dny prodlužovat, jak bude Slunce s blížícím se létem na obloze stoupat. Oslavme rovnodennost tímto barvitým pohledem na západ Slunce. Snímek byl pořízen v červnu z Mezinárodní kosmické stanice a z oběžné dráhy je vidět, jak za vzdáleným horizontem ještě vykukuje okraj Slunce. Proti slunečnímu světlu zčervenalému prachem v husté nižší atmosféře jsou vidět v siluetě mraky. Molekuly v řidší horní atmosféře zase více rozptylují modré světlo.

Štítky: Rovnodennost, Západ slunce


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »