Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. březen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. březen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Západ slunce: Planeta Země

Uznání: Expedition 15 Crew, NASA

Dnes v 05:48 světového času (UT) Slunce při své cestě na sever překročí nebeský rovník. Tato geocentrická astronomická událost známá jako rovnodennost znamená na severní polokouli první jarní den a podzim na jižní polokouli. Rovnodennost, latinsky equinox znamená stejnou noc (jako den) a tak pozemšťané se Sluncem na nebeském rovníku zakusí téměř 12 hodin denního světla a 12 hodin tmy. Těm na severu se budou dny prodlužovat, jak bude Slunce s blížícím se létem na obloze stoupat. Oslavme rovnodennost tímto barvitým pohledem na západ Slunce. Snímek byl pořízen v červnu z Mezinárodní kosmické stanice a z oběžné dráhy je vidět, jak za vzdáleným horizontem ještě vykukuje okraj Slunce. Proti slunečnímu světlu zčervenalému prachem v husté nižší atmosféře jsou vidět v siluetě mraky. Molekuly v řidší horní atmosféře zase více rozptylují modré světlo.

Štítky: Rovnodennost, Západ slunce


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »