Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. březen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. březen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kde je HD 189733

Uznání: NASA, ESA, A. Fujii, and Z. Levay (STScI)

Hvězda katalogizovaná jako HD 189733 je zhruba 63 světelných let daleko. Její poloha je vyznačena na tomto hloubkovém, širokoúhlém snímku oblohy se středem na severní souhvězdí Labutě. Vzhledem k množství jasných hvězd, mlhovin a hvězdokup, které pozorovatelé v této oblasti dobře znají, se HD 189733 nemusí jevit tak významná, ovšem je o ní známo, že má blízko přinejmenším jednu horkou planetu velikosti Jupiteru s výrazně krátkou oběžnou dobou 2,2 dní. A jelikož tato planeta pravidelně zakrývá svoji mateřskou hvězdu, tak astronomové mohou studovat světlo hvězdy, které prochází přímo přes atmosféru planety a pomocí spektroskopie identifikovat molekuly v ní. Po objevu vodních par v planetárních atmosférách astronomové nyní hlásí, že Hubblův kosmický dalekohled objevil příznaky metanu (CH4). Tento vzrušující výsledek je první detekcí organické molekuly na planetě, která obíhá jinou hvězdu. Ačkoliv se planeta kolem HD 189733 považuje za příliš horkou a tudíž nehostinou pro život, tak tato práce je pokrokem při určování podmínek a chemie na jiných extrasolárních planetách, kde by mohl existovat život.

Štítky: Spectroscopy, Methane, Exoplanet, Hd189733


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »