Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. září 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. září 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Severní Cygnus

Uznání a copyright: Robert Gendler

Ve středu nahoře v tomto nádherném kousku nebe se nachází jasný a horký nadobr Deneb. Celkem 20 políček mozaiky zabírá v severní části Labutě (Cygnus) úctyhodných 12 stupňů. Souhvězdí je podél roviny naší Galaxie Mléčné dráhy přeplněno hvězdami a zářivými mračny plynu, ale také hostí tmavou zakrývající mlhovinu Severní uhelný pytel, která se rozprostírá na tomto pohledu od Denebu ke středu dole. Vlevo nahoře se červenají NGC 7000 mlhovina Severní Amerika a IC 5070 mlhovina Pelikán, ale v širokém poli lze rozeznat také mnoho dalších mlhovin a hvězdokup. Deneb samotný je alfa Cygnus a pro pozorovatele na severní polokouli je též znám svým umístěním ve dvou asterismech: jednak vrchol Severního kříže a také vrchol Letního trojúhelníku.

Štítky: Mlhovina Severní Amerika, Mlhovina Pelikán, Ic5070, Cygnus, Ngc7000, Deneb, Coal sack, Summer triangle, Northern cross


15. vesmírný týden 2021

15. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 4. do 18. 4. 2021. Měsíc bude v pondělí v novu, objeví se na večerní obloze. Tu stále okupuje Mars v souhvězdí Býka. Ráno nad jihovýchodem pomalu vychází Saturn a Jupiter. Vrtulníček Ingenuity při testu před prvním pokusem o vzlet zaznamenal problém a přípravy se prodlouží. Na ISS je dočasně desetičlenná posádka, než se v sobotu vrátí na Zemi trojice kosmonautů v lodi Sojuz MS-17. Před šedesáti roky začala historie pilotované kosmonautiky, když Jurij Alexejevič Gagarin obletěl Zemi v lodi Vostok 1.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc stáří 2,3 dne

Další informace »