Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. září 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. září 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čelenka z Jižní koruny

Uznání: X-ray: NASA/ CXC/CfA/ J.Forbrich et al.; Infrared: NASA/ SSC/CfA/IRAC GTO Team

Tento snímek hvězdotvorné oblasti v Jižní koruně (Corona Australis) ve falešných barvách kombinuje rentgenové záření mladých hvězd s infračerveným světlem hvězd a kosmického prachu. Malé seskupení hvězd se případně nazývá hvězdokupa Čelenka. Hvězdokupa Čelenka ve vzdálenosti asi 420 světelných let nabízí poměrně blízký pohled na hvězdy a protohvězdy vyvíjející se v širokém rozsahu hmotností. Pozorování ukazují, že energetické rentenové záření vychází z horkých, rozsáhlých hvězdných atmosfér nebo koron hvězd v Čelence. Tento pohled na více vlnových délkách zabírá asi 2 světelné roky a vznikl z údajů z družicové observatoře Chandra (rentgenové záření) a Spitzerova kosmického dalekohledu (infračervené světlo).

Štítky: Hvězdokupa, Star-formation, Coronae


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »