Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. září 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. září 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pangea Ultima: Země za 250 miliónů let

Uznání a copyright: C. R. Scotese (U. Texas at Arlington), PALEOMAP

Bude takto vypadat povrch Země? Povrch Země se dělí do několika velkých desek, které se pomalu posunují. Asi před 250 milióny lety měly desky, na který spočívají nynější kontinenty, zcela jinou polohu a to takovou, že všechny zemské masívy byly sdruženy do jediného superkontinentu, který se nyní nazývá Pangea. Asi za 250 miliónů let se mají desky zase přiblížit do jediného dominantního zemského masívu. Simulace nahoře z projektu PALEAOMAP zobrazuje tento obří zemský masív: Pangea Ultima. V té době bude Atlantický oceán jen vzdálenou vzpomínkou a cokoliv co bude obývat Zemi bude moci chodit ze Severní Ameriky do Afriky.

Štítky: Desková tektonika, Země, Pangeo Ultima, Continents


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »