Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. září 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. září 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pangea Ultima: Země za 250 miliónů let

Uznání a copyright: C. R. Scotese (U. Texas at Arlington), PALEOMAP

Bude takto vypadat povrch Země? Povrch Země se dělí do několika velkých desek, které se pomalu posunují. Asi před 250 milióny lety měly desky, na který spočívají nynější kontinenty, zcela jinou polohu a to takovou, že všechny zemské masívy byly sdruženy do jediného superkontinentu, který se nyní nazývá Pangea. Asi za 250 miliónů let se mají desky zase přiblížit do jediného dominantního zemského masívu. Simulace nahoře z projektu PALEAOMAP zobrazuje tento obří zemský masív: Pangea Ultima. V té době bude Atlantický oceán jen vzdálenou vzpomínkou a cokoliv co bude obývat Zemi bude moci chodit ze Severní Ameriky do Afriky.

Štítky: Desková tektonika, Země, Pangeo Ultima, Continents


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »