Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. září 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. září 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pangea Ultima: Země za 250 miliónů let

Uznání a copyright: C. R. Scotese (U. Texas at Arlington), PALEOMAP

Bude takto vypadat povrch Země? Povrch Země se dělí do několika velkých desek, které se pomalu posunují. Asi před 250 milióny lety měly desky, na který spočívají nynější kontinenty, zcela jinou polohu a to takovou, že všechny zemské masívy byly sdruženy do jediného superkontinentu, který se nyní nazývá Pangea. Asi za 250 miliónů let se mají desky zase přiblížit do jediného dominantního zemského masívu. Simulace nahoře z projektu PALEAOMAP zobrazuje tento obří zemský masív: Pangea Ultima. V té době bude Atlantický oceán jen vzdálenou vzpomínkou a cokoliv co bude obývat Zemi bude moci chodit ze Severní Ameriky do Afriky.

Štítky: Desková tektonika, Země, Pangeo Ultima, Continents


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »