Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. září 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. září 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pangea Ultima: Země za 250 miliónů let

Uznání a copyright: C. R. Scotese (U. Texas at Arlington), PALEOMAP

Bude takto vypadat povrch Země? Povrch Země se dělí do několika velkých desek, které se pomalu posunují. Asi před 250 milióny lety měly desky, na který spočívají nynější kontinenty, zcela jinou polohu a to takovou, že všechny zemské masívy byly sdruženy do jediného superkontinentu, který se nyní nazývá Pangea. Asi za 250 miliónů let se mají desky zase přiblížit do jediného dominantního zemského masívu. Simulace nahoře z projektu PALEAOMAP zobrazuje tento obří zemský masív: Pangea Ultima. V té době bude Atlantický oceán jen vzdálenou vzpomínkou a cokoliv co bude obývat Zemi bude moci chodit ze Severní Ameriky do Afriky.

Štítky: Desková tektonika, Země, Pangeo Ultima, Continents


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakiálne svetlo a Mliečna cesta

Zvieratníkove svetlo a Mliečna cesta

Další informace »