Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. září 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. září 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rovná noc

Uznání: STS-68 Crew, NASA

Dnes Slunce překročí nebeský rovník a od 0951 UT bude na jihu. Tato astronomická událost známá jako rovnodennost označuje na severní polokouli první podzimní den a na jižní první jarní den. Rovnodennost se též řekne equinox, což znamená rovná noc a pozemšťané se Sluncem na nebeském rovníku zakusí téměř 12 hodin denního světla a 12 hodin tmy. A samozřejmě lidem na jižní polokouli se budou dny prodlužovat, jak bude Slunce postupovat s blížícím se létem postupovat výše na obloze. Tento snímek Slunce, jak se vznáší nad okrajem Země pořídila v roce 1994 několik dnů po zářijové rovnodennosti posádka raketoplánu Endeavor. Zář osvětluje vertikální směrovku (míří k Zemi) i radarové zářízení v nákladovém prostoru Endeavoru.

Štítky: Raketoplán, Rovnodennost, Endeavor, Equal night, Orbiter


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »