Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. září 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. září 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rovná noc

Uznání: STS-68 Crew, NASA

Dnes Slunce překročí nebeský rovník a od 0951 UT bude na jihu. Tato astronomická událost známá jako rovnodennost označuje na severní polokouli první podzimní den a na jižní první jarní den. Rovnodennost se též řekne equinox, což znamená rovná noc a pozemšťané se Sluncem na nebeském rovníku zakusí téměř 12 hodin denního světla a 12 hodin tmy. A samozřejmě lidem na jižní polokouli se budou dny prodlužovat, jak bude Slunce postupovat s blížícím se létem postupovat výše na obloze. Tento snímek Slunce, jak se vznáší nad okrajem Země pořídila v roce 1994 několik dnů po zářijové rovnodennosti posádka raketoplánu Endeavor. Zář osvětluje vertikální směrovku (míří k Zemi) i radarové zářízení v nákladovém prostoru Endeavoru.

Štítky: Raketoplán, Rovnodennost, Endeavor, Equal night, Orbiter


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »