Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. březen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. březen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tváření Jižního pilíře

Uznání: Nathan Smith (Univ. of Colorado), et al., SSC, JPL, Caltech, NASA

Eta Carinae, jedna z nejhmotnějších a nestabilních hvězd v Mléčné dráze, má na své okolí výrazný vliv. Tyto fantastické pilíře zářícího prachu a plynu s vnořenými nově zrozenými hvězdami, které byly tvářeny intenzivními větry a radiací z Eta Carinae a dalších hmotných hvězd, se nacházejí v oblasti Jižního pilíře mlhoviny Carina. Rozpínavá mlhovina Eta Carinae jasně září na jižní obloze ve vzdálenosti zhruba 10 000 světelných let. I tak je tento pozoruhodný pohled většinou zakrytý prachem mlhoviny a je poodhalen pouze v pronikavém infračerveném světle Spitzerovým kosmickým dalekohledem. Eta Carinae samotná je už mimo tento snímek ve falešných barvách vlevo nahoře a na polohu této hmotné hvězdy sugestivně ukazují jasné špičky prachových pilířů. Spitzerův snímek zabírá ve vzdálenosti Eta Carinae asi 200 světelných let.

Štítky: Mlhovina, Star-formation, Prach, Infračervený, Eta Carinae, Spitzer


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Část částečného zatmění Slunce v Jihlavě

Složené 4 fotografie.

Další informace »