Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. březen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. březen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tváření Jižního pilíře

Uznání: Nathan Smith (Univ. of Colorado), et al., SSC, JPL, Caltech, NASA

Eta Carinae, jedna z nejhmotnějších a nestabilních hvězd v Mléčné dráze, má na své okolí výrazný vliv. Tyto fantastické pilíře zářícího prachu a plynu s vnořenými nově zrozenými hvězdami, které byly tvářeny intenzivními větry a radiací z Eta Carinae a dalších hmotných hvězd, se nacházejí v oblasti Jižního pilíře mlhoviny Carina. Rozpínavá mlhovina Eta Carinae jasně září na jižní obloze ve vzdálenosti zhruba 10 000 světelných let. I tak je tento pozoruhodný pohled většinou zakrytý prachem mlhoviny a je poodhalen pouze v pronikavém infračerveném světle Spitzerovým kosmickým dalekohledem. Eta Carinae samotná je už mimo tento snímek ve falešných barvách vlevo nahoře a na polohu této hmotné hvězdy sugestivně ukazují jasné špičky prachových pilířů. Spitzerův snímek zabírá ve vzdálenosti Eta Carinae asi 200 světelných let.

Štítky: Mlhovina, Star-formation, Prach, Infračervený, Eta Carinae, Spitzer


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »