Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. březen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. březen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdotvorná oblast LH 95

Uznání: Hubble Heritage Team, D. Gouliermis (MPI Heidelberg) et al., (STScI/AURA), ESA, NASA

Jak vznikají hvězdy? Aby astronomové lépe porozuměli tomuto složitému a chaotickému procesu, tak využili Hubblův kosmický dalekohled ke snímkování hvězdotvorné oblasti LH 95 v nedalekém Velkém Magelanovu mračnu do nevídaných podrobností. V hvězdotvorných oblastech jsou zpravidla vidět jenom ty nejjasnější, nejmodřejší a nejhmotnější hvězdy, ale snímek nahoře je pořízen s tak vysokým rozlišením a v takových specifických barvách, že lze rozpoznat i mnoho nedávno vzniklých hvězd, které jsou žlutější, slabší a méně hmotné. Na přesně vědecky vybarveném snímku nahoře je vidět modrá zář difuzního vodíku zahřívaného hvězdami a temný prach vytvořený hvězdami nebo výbuchy supernov. Studium poloh a četnosti hvězd s nižší hmotností ve hvězdotvorných oblastech a kolem molekulárních mračen pomáhá odhalovat, za jakých podmínek oblast LH 95, která má asi 150 vznikala světelných let a nachází se asi 160 000 světelných let daleko v jižním souhvězdí Mečouna (Dorado), vznikala.

Štítky: Lmc, Star-forming region, LH 95


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »