Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. březen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. březen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdotvorná oblast LH 95

Uznání: Hubble Heritage Team, D. Gouliermis (MPI Heidelberg) et al., (STScI/AURA), ESA, NASA

Jak vznikají hvězdy? Aby astronomové lépe porozuměli tomuto složitému a chaotickému procesu, tak využili Hubblův kosmický dalekohled ke snímkování hvězdotvorné oblasti LH 95 v nedalekém Velkém Magelanovu mračnu do nevídaných podrobností. V hvězdotvorných oblastech jsou zpravidla vidět jenom ty nejjasnější, nejmodřejší a nejhmotnější hvězdy, ale snímek nahoře je pořízen s tak vysokým rozlišením a v takových specifických barvách, že lze rozpoznat i mnoho nedávno vzniklých hvězd, které jsou žlutější, slabší a méně hmotné. Na přesně vědecky vybarveném snímku nahoře je vidět modrá zář difuzního vodíku zahřívaného hvězdami a temný prach vytvořený hvězdami nebo výbuchy supernov. Studium poloh a četnosti hvězd s nižší hmotností ve hvězdotvorných oblastech a kolem molekulárních mračen pomáhá odhalovat, za jakých podmínek oblast LH 95, která má asi 150 vznikala světelných let a nachází se asi 160 000 světelných let daleko v jižním souhvězdí Mečouna (Dorado), vznikala.

Štítky: Lmc, Star-forming region, LH 95


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »