Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. listopad 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. listopad 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklé polární záře nad severním pólem Saturnu

Uznání: Cassini VIMS Team, JPL, ESA, NASA

Čím jsou způsobeny tyto neobvyklé polární záře nad Saturnem? Nikdo s určitostí neví. Infračervené snímky severního pólu Saturnu z kosmické sondy Cassini odhalily polární záři, která je jiná, než všechny, které byly dosud v naší sluneční soustavě pozorovány. Tato podivná záře je vidět na snímku nahoře modře, zatímco pod ní ležící mraky jsou vidět červeně. Pod polární září je také vidět už dříve zachycené mračno s šestiúhelníkovým vzorem. Tato polární záře na Saturnu může pokrývat celý pól, zatímco polární záře na Zemi a na Jupiteru jsou typicky vymezeny magnetickým polem do prstenců kolem magnetických pólů. Kolem Saturnu byly už dříve zobrazeny běžnější aurorální prstence. Nedávno zachycené podivné polární záře nad severním pólem Saturnu mohou v průběhu minut výrazně změnit svůj vzor. Velikost a proměnlivost těchto polárních září ukazuje na to, že nabité částice proudící ze Slunce podléhají nad Saturnem určitému nečekanému typu magnetismu.

Štítky: Saturn, Severní pól, Polární záře


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »