Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. listopad 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. listopad 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklé polární záře nad severním pólem Saturnu

Uznání: Cassini VIMS Team, JPL, ESA, NASA

Čím jsou způsobeny tyto neobvyklé polární záře nad Saturnem? Nikdo s určitostí neví. Infračervené snímky severního pólu Saturnu z kosmické sondy Cassini odhalily polární záři, která je jiná, než všechny, které byly dosud v naší sluneční soustavě pozorovány. Tato podivná záře je vidět na snímku nahoře modře, zatímco pod ní ležící mraky jsou vidět červeně. Pod polární září je také vidět už dříve zachycené mračno s šestiúhelníkovým vzorem. Tato polární záře na Saturnu může pokrývat celý pól, zatímco polární záře na Zemi a na Jupiteru jsou typicky vymezeny magnetickým polem do prstenců kolem magnetických pólů. Kolem Saturnu byly už dříve zobrazeny běžnější aurorální prstence. Nedávno zachycené podivné polární záře nad severním pólem Saturnu mohou v průběhu minut výrazně změnit svůj vzor. Velikost a proměnlivost těchto polárních září ukazuje na to, že nabité částice proudící ze Slunce podléhají nad Saturnem určitému nečekanému typu magnetismu.

Štítky: Saturn, Severní pól, Polární záře


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »