Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. listopad 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. listopad 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklé polární záře nad severním pólem Saturnu

Uznání: Cassini VIMS Team, JPL, ESA, NASA

Čím jsou způsobeny tyto neobvyklé polární záře nad Saturnem? Nikdo s určitostí neví. Infračervené snímky severního pólu Saturnu z kosmické sondy Cassini odhalily polární záři, která je jiná, než všechny, které byly dosud v naší sluneční soustavě pozorovány. Tato podivná záře je vidět na snímku nahoře modře, zatímco pod ní ležící mraky jsou vidět červeně. Pod polární září je také vidět už dříve zachycené mračno s šestiúhelníkovým vzorem. Tato polární záře na Saturnu může pokrývat celý pól, zatímco polární záře na Zemi a na Jupiteru jsou typicky vymezeny magnetickým polem do prstenců kolem magnetických pólů. Kolem Saturnu byly už dříve zobrazeny běžnější aurorální prstence. Nedávno zachycené podivné polární záře nad severním pólem Saturnu mohou v průběhu minut výrazně změnit svůj vzor. Velikost a proměnlivost těchto polárních září ukazuje na to, že nabité částice proudící ze Slunce podléhají nad Saturnem určitému nečekanému typu magnetismu.

Štítky: Saturn, Severní pól, Polární záře


50. vesmírný týden 2019

50. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »