Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. listopad 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. listopad 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklé polární záře nad severním pólem Saturnu

Uznání: Cassini VIMS Team, JPL, ESA, NASA

Čím jsou způsobeny tyto neobvyklé polární záře nad Saturnem? Nikdo s určitostí neví. Infračervené snímky severního pólu Saturnu z kosmické sondy Cassini odhalily polární záři, která je jiná, než všechny, které byly dosud v naší sluneční soustavě pozorovány. Tato podivná záře je vidět na snímku nahoře modře, zatímco pod ní ležící mraky jsou vidět červeně. Pod polární září je také vidět už dříve zachycené mračno s šestiúhelníkovým vzorem. Tato polární záře na Saturnu může pokrývat celý pól, zatímco polární záře na Zemi a na Jupiteru jsou typicky vymezeny magnetickým polem do prstenců kolem magnetických pólů. Kolem Saturnu byly už dříve zobrazeny běžnější aurorální prstence. Nedávno zachycené podivné polární záře nad severním pólem Saturnu mohou v průběhu minut výrazně změnit svůj vzor. Velikost a proměnlivost těchto polárních září ukazuje na to, že nabité částice proudící ze Slunce podléhají nad Saturnem určitému nečekanému typu magnetismu.

Štítky: Saturn, Severní pól, Polární záře


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »