Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. listopad 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. listopad 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklé polární záře nad severním pólem Saturnu

Uznání: Cassini VIMS Team, JPL, ESA, NASA

Čím jsou způsobeny tyto neobvyklé polární záře nad Saturnem? Nikdo s určitostí neví. Infračervené snímky severního pólu Saturnu z kosmické sondy Cassini odhalily polární záři, která je jiná, než všechny, které byly dosud v naší sluneční soustavě pozorovány. Tato podivná záře je vidět na snímku nahoře modře, zatímco pod ní ležící mraky jsou vidět červeně. Pod polární září je také vidět už dříve zachycené mračno s šestiúhelníkovým vzorem. Tato polární záře na Saturnu může pokrývat celý pól, zatímco polární záře na Zemi a na Jupiteru jsou typicky vymezeny magnetickým polem do prstenců kolem magnetických pólů. Kolem Saturnu byly už dříve zobrazeny běžnější aurorální prstence. Nedávno zachycené podivné polární záře nad severním pólem Saturnu mohou v průběhu minut výrazně změnit svůj vzor. Velikost a proměnlivost těchto polárních září ukazuje na to, že nabité částice proudící ze Slunce podléhají nad Saturnem určitému nečekanému typu magnetismu.

Štítky: Saturn, Severní pól, Polární záře


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »