Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. listopad 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. listopad 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obnoveno: První snímek Země z Měsíce

Uznání: NASA/LOIRP

Na snímku nahoře je první vůbec kdy pořízený snímek Země z Měsíce. Snímek pořídila v roce 1966 družice Lunar Orbiter 1 a tehdejší novináři jej označili za snímek století. Tento snímek byl pořízen asi dva roky před tím, než posádka Apolla 8 zachytila svoji slavnější barevnou verzi. Moderní technika nedávno umožnila obnovit snímky ze starých datových nosičů jako jsou pásky Lunar Orbiter s vyšším rozlišením, než kdy předtím. Obnovu snímku nahoře vedla Nancy Evans jako součást projektu obnovy snímků z Lunar Orbiterů. Snímky jako je ten nahoře obsahují více než jen estetickou hodnotu, srovnání s nedávnými vysokorozlišujícími snímky Měsíce umožňuje zkoumat proměny Měsíce.

Štítky: Měsíc, Země, Restored


33. vesmírný týden 2026

33. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 8. do 16. 8. 2026. Měsíc bude v novu a nastane výrazné částečné zatmění Slunce, v části Evropy jako úplné. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko nad západním obzorem. Po půlnoci je už vidět Saturn a Neptun, ráno uvidíme Merkur, Mars a Uran. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Zjasnila kometa 220P/McNaught a je dostupná i malým triedrem. Dopad Falconu 9 na Měsíc nevyvolal nijak zásadní oblak hmoty. Před 60 lety začal mapovat Měsíc Lunar Orbiter 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zatmění Slunce

Další informace »