Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. listopad 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. listopad 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

HR 8799: Objev hvězdy s více planetami

Uznání: C. Marois et al., NRC Canada

Jak obvyklé jsou planetární soustavy jako je naše sluneční soustava? Za dvanáct let do roku 2008 bylo nalezeno přes 300 kandidátů planetárních soustav obíhajících hvězdy. Žádný ale nebyl přímo zobrazen, jen několik vykazovalo náznaky více planet a mnoho z nich mělo planetu velikosti Jupiteru uvnitř dráhy Merkuru. Minulý týden byl ovšem spolu s nedávnými snímky Fomalhautu b zveřejněn i snímek nahoře s prvními potvrzenými snímky planet obíhajících kolem vzdálené slunci podobné hvězdy. HR 8799 má hmotnost asi 1.5 násobku našeho Slunce a nachází se asi 130 světelných let od Slunce ve vzdálenosti podobné mnoha na obloze snadno viditelným hvězdám. Snímek nahoře z 10 m Keckova dalekohledu na Havaji v infračerveném světle zachycuje tři planety, které obíhají kolem uměle zatmělé centrální hvězdy. Podobný snímek zachytil i 8m dalekohled Gemini Sever. Každá planeta má nejspíš několikanásobnou hmotu Jupiteru, ale i ta nejvnitřnější planeta označená d obíhá vně dráhy Neptunu. I když planetární soustava HR 8799 se od naší sluneční soustavy významně liší, tak je jasnou demonstrací toho, že složité planetární soustavy existují, tedy i soustavy, které by případně mohly obsahovat planety jako Země.

Štítky: Planety, Extrasolar, HR 8799


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »