Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. listopad 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. listopad 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

HR 8799: Objev hvězdy s více planetami

Uznání: C. Marois et al., NRC Canada

Jak obvyklé jsou planetární soustavy jako je naše sluneční soustava? Za dvanáct let do roku 2008 bylo nalezeno přes 300 kandidátů planetárních soustav obíhajících hvězdy. Žádný ale nebyl přímo zobrazen, jen několik vykazovalo náznaky více planet a mnoho z nich mělo planetu velikosti Jupiteru uvnitř dráhy Merkuru. Minulý týden byl ovšem spolu s nedávnými snímky Fomalhautu b zveřejněn i snímek nahoře s prvními potvrzenými snímky planet obíhajících kolem vzdálené slunci podobné hvězdy. HR 8799 má hmotnost asi 1.5 násobku našeho Slunce a nachází se asi 130 světelných let od Slunce ve vzdálenosti podobné mnoha na obloze snadno viditelným hvězdám. Snímek nahoře z 10 m Keckova dalekohledu na Havaji v infračerveném světle zachycuje tři planety, které obíhají kolem uměle zatmělé centrální hvězdy. Podobný snímek zachytil i 8m dalekohled Gemini Sever. Každá planeta má nejspíš několikanásobnou hmotu Jupiteru, ale i ta nejvnitřnější planeta označená d obíhá vně dráhy Neptunu. I když planetární soustava HR 8799 se od naší sluneční soustavy významně liší, tak je jasnou demonstrací toho, že složité planetární soustavy existují, tedy i soustavy, které by případně mohly obsahovat planety jako Země.

Štítky: Planety, Extrasolar, HR 8799


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »