Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. listopad 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. listopad 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

HR 8799: Objev hvězdy s více planetami

Uznání: C. Marois et al., NRC Canada

Jak obvyklé jsou planetární soustavy jako je naše sluneční soustava? Za dvanáct let do roku 2008 bylo nalezeno přes 300 kandidátů planetárních soustav obíhajících hvězdy. Žádný ale nebyl přímo zobrazen, jen několik vykazovalo náznaky více planet a mnoho z nich mělo planetu velikosti Jupiteru uvnitř dráhy Merkuru. Minulý týden byl ovšem spolu s nedávnými snímky Fomalhautu b zveřejněn i snímek nahoře s prvními potvrzenými snímky planet obíhajících kolem vzdálené slunci podobné hvězdy. HR 8799 má hmotnost asi 1.5 násobku našeho Slunce a nachází se asi 130 světelných let od Slunce ve vzdálenosti podobné mnoha na obloze snadno viditelným hvězdám. Snímek nahoře z 10 m Keckova dalekohledu na Havaji v infračerveném světle zachycuje tři planety, které obíhají kolem uměle zatmělé centrální hvězdy. Podobný snímek zachytil i 8m dalekohled Gemini Sever. Každá planeta má nejspíš několikanásobnou hmotu Jupiteru, ale i ta nejvnitřnější planeta označená d obíhá vně dráhy Neptunu. I když planetární soustava HR 8799 se od naší sluneční soustavy významně liší, tak je jasnou demonstrací toho, že složité planetární soustavy existují, tedy i soustavy, které by případně mohly obsahovat planety jako Země.

Štítky: Planety, Extrasolar, HR 8799


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »