Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. listopad 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. listopad 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Antikrepuskulární paprsky nad Koloradem

Uznání a copyright: John Britton

Co se to děje za horizontem? I když se scéna nahoře může zdát trochu nadpřirozená, tak se zase nic tak neobvyklého neděje, než že zapadá Slunce a některé mraky jsou na správném místě. Na snímku nahoře jsou antikrepuskulární paprsky. Pro jejich pochopení začněme s vyobrazením běžných krepuskulárních paprsků, které jsou vidět pokaždé, když roztrhanými mraky prosvítá sluneční světlo. I když sluneční paprsky putují po přímkách, tak jejich projekce na sférickou oblohu jsou velké kružnice. Proto se krepuskulární paprsky od zapadajícího (nebo vycházejícího) slunce zdánlivě znovu sbíhají na opačné straně oblohy. Sbíhají se 180° od Slunce v protislunečním bodě a říká se jim antikrepuskulární paprsky. Na snímku nahoře jsou zvlášť výrazné antikrepuskulární paprsky vyfotografované v roce 2001 z jedoucího auta kousek od Boulderu v Koloradu v USA.

Štítky: Obzor, Anticrepuscular rays, Colorado


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkcia C /2020 F3 s M53

Rozdiel v jasnosti cca 3m je dosť zjavny

Další informace »