Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. listopad 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. listopad 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Antikrepuskulární paprsky nad Koloradem

Uznání a copyright: John Britton

Co se to děje za horizontem? I když se scéna nahoře může zdát trochu nadpřirozená, tak se zase nic tak neobvyklého neděje, než že zapadá Slunce a některé mraky jsou na správném místě. Na snímku nahoře jsou antikrepuskulární paprsky. Pro jejich pochopení začněme s vyobrazením běžných krepuskulárních paprsků, které jsou vidět pokaždé, když roztrhanými mraky prosvítá sluneční světlo. I když sluneční paprsky putují po přímkách, tak jejich projekce na sférickou oblohu jsou velké kružnice. Proto se krepuskulární paprsky od zapadajícího (nebo vycházejícího) slunce zdánlivě znovu sbíhají na opačné straně oblohy. Sbíhají se 180° od Slunce v protislunečním bodě a říká se jim antikrepuskulární paprsky. Na snímku nahoře jsou zvlášť výrazné antikrepuskulární paprsky vyfotografované v roce 2001 z jedoucího auta kousek od Boulderu v Koloradu v USA.

Štítky: Obzor, Anticrepuscular rays, Colorado


12. vesmírný týden 2026

12. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 3. do 22. 3. 2026. Měsíc bude v novu. Večer je už dobře vidět Venuše. Jupiter a Uran jsou večer vysoko i za tmy. Ráno se začne objevovat velmi nízko Merkur. Aktivita Slunce je nízká, ale v období rovnodennosti jsou v severských státech vidět pěkné polární záře i díky rychlému slunečnímu větru z koronálních děr. Večer nám slábne kometa Wierzchos a zjasňuje špatně viditelná MAPS, ráno nabízí rychle zjasňující R3 PanSTARRS. Kromě večerního zvířetníkového světla nabízí tmavá březnová noc i možnost vidět téměř všechny objekty Messiérova katalogu, tedy doslova pozorovací maraton. 20. března nám Slunce překročí nebeský rovník a začne astronomické jaro. NASA oznámila přípravy na start mise Artemis II 1. dubna. Vývoz SLS již tento týden. Firefly Aerospace úspěšně otestovala vylepšený nosič Firefly Alpha. K ISS se přeci jen ještě v březnu má vydat nákladní Progress MS-33. Opravy na Bajkonuru jsou prý u konce. Před 100 lety začaly testy kapalinových raket.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2025 R3 (PANSTARRS).

Kometa C/2025 R3 (PANSTARRS). Měřítko snímku je 6.8 arcsec/px, sever je nahoře, východ vlevo. Nastupující nízká oblačnost, přicházející od východu, znemožnila pořídit všech 60 plánovaných expozic, použitelných zůstalo jen 17. Přesto se kometu nízko nad obzorem (zhruba 11 stupňů) podařilo zachytit.

Další informace »