Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. leden 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. leden 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Montáž Jupitera a Io z New Horizons

Uznání: NASA, Johns Hopkins U. APL, SWRI

Jak kosmická sonda New Horizons sviští sluneční soustavou, tak pořizuje úchvatné snímky planet. V únoru minulého roku sonda New Horizons prolétla kolem Jupitera a též kolem stále aktivního měsíce Io. Na této montáži je Jupiter zachycen ve třech pásmech infračerveného světla v němž ovšem Velká rudá skvna vypadá bílá. V komplexní Jupiterově atmosféře jsou vidět ovály něčeho jako hurikánů, víry a planetu obepínající pásy. Io je digitálně superponován v přirozených barvách. Šťastnou náhodou je na Io vidět ze sopky Tvashtar vystupující kouř. Vulkanický měsíc pokrývá jinovatka a sírová láva, zatímco pod modrým, sluneční světlo rozptylujícím kouřem je vidět rudě žhnoucí láva. Kosmická sonda New Horizons má v roce 2015 dorazit k Plutu.

Štítky: Io, Jupiter, New horizons


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »