Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. leden 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. leden 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kvadrantidy a polární záře ze vzduchu

Uznání: Jeremie Vaubaillon et al., Caltech, NASA

Odkud pocházejí meteorické roje? Astronomové, aby přispěli k zodpovězení této otázky, tak podrobně studovali meteorický roj Kvadrantid, který nastal minulý týden. Především, astronomové se specializovanou kamerou v několika minulých dnech letěli jako součást letecké kampaně sledování Kvadrantid MAC (Quadrantid's Multi-Instrument Aircraft Campaign) na palubě letadla NASA DC-8 nad severní Kanadou a studovali do zatím nevídaných podrobností Kvadrantidy. Obraz nahoře se skládá z mnoha krátkých expozic. Na obrázku je vidět ocas letadla který odráží levé červené signální světlo, vpravo vyniká zelená polární záře s početnými čarami meteorů. Předběžné výsledky ukazují, že proud meteorů je v čase dosti stabilní, ale hojnost výskytu meteorů se mění. V maximu bylo z letadla MAC vidět za hodinu více jak 100 meteorů. Údaje o meteorech z celého světa se budou dále zpracovávat, aby se mohla potvrdit nedávná hypotéza, kterou vyslovil Peter Jenniskens, že planetka 2003 EH1 je občas aktivní kometou a mateřským tělesem každoročního meteorického roje Kvadrantid.

Štítky: Polární záře, Meteorický roj, Quadrantid


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »