Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Průvodce mladé hvězdy jako Slunce

Uznání: Gemini Observatory, D. Lafreniere, R. Jayawardhana, M. van Kerkwijk (Univ. Toronto)

Tato hvězda se nachází pouhých 500 světelných let daleko v souhvězdí Štíra (Scorpius) a je jen o něco méně hmotná a chladnější než Slunce. Je ale mnohem mladší, má jen několik miliónů let ve srovnání se Sluncem už ve středním věku 5 miliard let. Tento ostrý infračervený snímek ukazuje mladou hvězdu, která má nejspíše průvodce vlevo nahoře, horkou planetu 8 krát hmotnější než Jupiter, která obíhá 330 vzdáleností Země-Slunce od svojí mateřské hvězdy. Tento mladý planetární průvodce je ještě horký a v infračerveném světle poměrně jasný, jelikož generuje teplo gravitačním smršťováním. Právě takové nově zrozené planety jdou zjistit snadněji, než zestárnou a ochladí se, takže zeslábnou. I když s využitím jiných technik bylo již nalezeno přes 300 extrasolárních planet, tak toto je asi první přímý snímek planety, která patří Slunci podobné hvězdě.

Štítky: Infračervený, Sun-like star, Exoplanet


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko AR2871

Slnko-oblasť AR2871 dva dni po erupcii.

Další informace »