Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Průvodce mladé hvězdy jako Slunce

Uznání: Gemini Observatory, D. Lafreniere, R. Jayawardhana, M. van Kerkwijk (Univ. Toronto)

Tato hvězda se nachází pouhých 500 světelných let daleko v souhvězdí Štíra (Scorpius) a je jen o něco méně hmotná a chladnější než Slunce. Je ale mnohem mladší, má jen několik miliónů let ve srovnání se Sluncem už ve středním věku 5 miliard let. Tento ostrý infračervený snímek ukazuje mladou hvězdu, která má nejspíše průvodce vlevo nahoře, horkou planetu 8 krát hmotnější než Jupiter, která obíhá 330 vzdáleností Země-Slunce od svojí mateřské hvězdy. Tento mladý planetární průvodce je ještě horký a v infračerveném světle poměrně jasný, jelikož generuje teplo gravitačním smršťováním. Právě takové nově zrozené planety jdou zjistit snadněji, než zestárnou a ochladí se, takže zeslábnou. I když s využitím jiných technik bylo již nalezeno přes 300 extrasolárních planet, tak toto je asi první přímý snímek planety, která patří Slunci podobné hvězdě.

Štítky: Infračervený, Sun-like star, Exoplanet


27. vesmírný týden 2020

27. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2020. Měsíc bude v úplňku. Planety uvidíme nejlépe v druhé polovině noci a ráno, Venuše je vidět i na denní obloze. Pokračuje sezóna NLC. Raketa Vega s českým dispenzerem má poslední šanci v tomto startovním okně. SpaceX má v plánu dva starty ze dvou ramp na mysu Canaveral. Čínská navigační síť Beidou je kompletní. Před 250 lety proletěla velmi blízko Zemi Lexellova kometa.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

přelet ISS přes Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2020 obdržel snímek „Přelet ISS přes Slunce“, jehož autorem je Libor Hašpl     Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se stala vlastně už běžnou součástí našeho života. Tu a tam nám jako jasná, mnohdy opravdu jasná tečka přelétá

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M 10

gulova hviezdokopa v hadonosovi

Další informace »