Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Průvodce mladé hvězdy jako Slunce

Uznání: Gemini Observatory, D. Lafreniere, R. Jayawardhana, M. van Kerkwijk (Univ. Toronto)

Tato hvězda se nachází pouhých 500 světelných let daleko v souhvězdí Štíra (Scorpius) a je jen o něco méně hmotná a chladnější než Slunce. Je ale mnohem mladší, má jen několik miliónů let ve srovnání se Sluncem už ve středním věku 5 miliard let. Tento ostrý infračervený snímek ukazuje mladou hvězdu, která má nejspíše průvodce vlevo nahoře, horkou planetu 8 krát hmotnější než Jupiter, která obíhá 330 vzdáleností Země-Slunce od svojí mateřské hvězdy. Tento mladý planetární průvodce je ještě horký a v infračerveném světle poměrně jasný, jelikož generuje teplo gravitačním smršťováním. Právě takové nově zrozené planety jdou zjistit snadněji, než zestárnou a ochladí se, takže zeslábnou. I když s využitím jiných technik bylo již nalezeno přes 300 extrasolárních planet, tak toto je asi první přímý snímek planety, která patří Slunci podobné hvězdě.

Štítky: Infračervený, Sun-like star, Exoplanet


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »