Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ztemnělá obloha

Uznání a copyright: Miloslav Druckmüller (Brno University of Technology), Peter Aniol, Vojtech Rušin

V průběhu dne 1. srpna obloha podél dráhy úplného slunečního zatmění potemněla. Fotograf Miloslav Druckmüller pozoroval tuto geocentrickou nebeskou událost z Mongolska a když Měsíc jasný sluneční disk zakryl a obloha potemněla, tak pořídil dvěma různými kamerami mnoho snímků. Tuto výslednou kompozici tvoří 55 snímků s expoziční dobou od 1/125 do 8 sekund. Zabírá téměř 12 stupňů a vzájemná poloha Měsíce a Slunce odpovídá středu zatmění. Vlevo je jasná planeta Merkur, ale je vidět také hodně hvězd včetně hvězdokupy Jesličky, též známé jako M44 v Rakovi (Cancer), vpravo nahoře od siluety Měsíce. Téměř ideální podmínky a široký rozsah jednotlivých expozic umožnil skládat obraz podle lunárního povrchu a sledovat jemnou sluneční koronu až do vzdálenosti téměř 20 násobku poloměru Slunce. Tato kompozice představuje takový rozsah jasností, který by lidské oko při zatmění nemohlo vidět.

Štítky: Mars, Hvězdokupa, Měsíc, Sluneční korona, Total solar eclipse, Praesepae


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »