Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. leden 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. leden 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Merkur u obzoru

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado

Už jste někdy viděli planetu Merkur? Jelikož Merkur obíhá tak blízko Slunci, tak se na pozemské obloze nikdy od Slunce příliš daleko nevzdaluje. Pokud Merkur Slunce následuje, tak je vidět nízko nad obzorem krátce po západu. A pokud Merkur Slunce předchází, tak bývá vidět krátce před východem slunce. Takže v určitých obdobích roku mohou informovaní pozorovatelé s trochou odhodlání obvykle z místa s nezacloněným obzorem Merkur najít. Hodně odhodlání kombinované s trochou digitálního kouzlení vyústilo do obrázku nahoře s postupnými polohami Merkuru v březnu 2000. Všechny snímky byly pořízeny ze stejného místa ve Španělsku, když bylo Slunce zrovna 10 stupňů pod obzorem a superponovány do toho nejfotogeničtějšího západu. Merkur je nyní vidět na západní obloze po západu slunce, ale po několika málo dnech zase zmizí ve sluneční záři.

Štítky: Merkur, Západ slunce, Obzor


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »