Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. leden 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. leden 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Merkur u obzoru

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado

Už jste někdy viděli planetu Merkur? Jelikož Merkur obíhá tak blízko Slunci, tak se na pozemské obloze nikdy od Slunce příliš daleko nevzdaluje. Pokud Merkur Slunce následuje, tak je vidět nízko nad obzorem krátce po západu. A pokud Merkur Slunce předchází, tak bývá vidět krátce před východem slunce. Takže v určitých obdobích roku mohou informovaní pozorovatelé s trochou odhodlání obvykle z místa s nezacloněným obzorem Merkur najít. Hodně odhodlání kombinované s trochou digitálního kouzlení vyústilo do obrázku nahoře s postupnými polohami Merkuru v březnu 2000. Všechny snímky byly pořízeny ze stejného místa ve Španělsku, když bylo Slunce zrovna 10 stupňů pod obzorem a superponovány do toho nejfotogeničtějšího západu. Merkur je nyní vidět na západní obloze po západu slunce, ale po několika málo dnech zase zmizí ve sluneční záři.

Štítky: Merkur, Západ slunce, Obzor


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »