Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. leden 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. leden 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Merkur u obzoru

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado

Už jste někdy viděli planetu Merkur? Jelikož Merkur obíhá tak blízko Slunci, tak se na pozemské obloze nikdy od Slunce příliš daleko nevzdaluje. Pokud Merkur Slunce následuje, tak je vidět nízko nad obzorem krátce po západu. A pokud Merkur Slunce předchází, tak bývá vidět krátce před východem slunce. Takže v určitých obdobích roku mohou informovaní pozorovatelé s trochou odhodlání obvykle z místa s nezacloněným obzorem Merkur najít. Hodně odhodlání kombinované s trochou digitálního kouzlení vyústilo do obrázku nahoře s postupnými polohami Merkuru v březnu 2000. Všechny snímky byly pořízeny ze stejného místa ve Španělsku, když bylo Slunce zrovna 10 stupňů pod obzorem a superponovány do toho nejfotogeničtějšího západu. Merkur je nyní vidět na západní obloze po západu slunce, ale po několika málo dnech zase zmizí ve sluneční záři.

Štítky: Merkur, Západ slunce, Obzor


3. vesmírný týden 2019

3. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 1. do 20. 1. 2019. Měsíc bude dorůstat k úplňku. Blíží se úplné zatmění v noci na pondělí 21. ledna. Večer je vidět Mars, ráno se k sobě blíží Venuše a Jupiter. Chang’e 4 a Yutu 2 fungují a zažijí první měsíční noc. Seismometr SEIS sondy InSight se připravuje na měření. Sonda New Horizons opět posílá data. Síť Iridium-NEXT je hotova. Před 50 lety byl objeven první optický protějšek pulsaru, a to ve známé Krabí mlhovině.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2018 obdržel snímek „Venuše“, jehož autorem je Jan Klečka     Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na Moravě,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Saturn

Další informace »