Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. leden 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. leden 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Merkur u obzoru

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado

Už jste někdy viděli planetu Merkur? Jelikož Merkur obíhá tak blízko Slunci, tak se na pozemské obloze nikdy od Slunce příliš daleko nevzdaluje. Pokud Merkur Slunce následuje, tak je vidět nízko nad obzorem krátce po západu. A pokud Merkur Slunce předchází, tak bývá vidět krátce před východem slunce. Takže v určitých obdobích roku mohou informovaní pozorovatelé s trochou odhodlání obvykle z místa s nezacloněným obzorem Merkur najít. Hodně odhodlání kombinované s trochou digitálního kouzlení vyústilo do obrázku nahoře s postupnými polohami Merkuru v březnu 2000. Všechny snímky byly pořízeny ze stejného místa ve Španělsku, když bylo Slunce zrovna 10 stupňů pod obzorem a superponovány do toho nejfotogeničtějšího západu. Merkur je nyní vidět na západní obloze po západu slunce, ale po několika málo dnech zase zmizí ve sluneční záři.

Štítky: Merkur, Západ slunce, Obzor


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »