Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. leden 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. leden 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Merkur u obzoru

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado

Už jste někdy viděli planetu Merkur? Jelikož Merkur obíhá tak blízko Slunci, tak se na pozemské obloze nikdy od Slunce příliš daleko nevzdaluje. Pokud Merkur Slunce následuje, tak je vidět nízko nad obzorem krátce po západu. A pokud Merkur Slunce předchází, tak bývá vidět krátce před východem slunce. Takže v určitých obdobích roku mohou informovaní pozorovatelé s trochou odhodlání obvykle z místa s nezacloněným obzorem Merkur najít. Hodně odhodlání kombinované s trochou digitálního kouzlení vyústilo do obrázku nahoře s postupnými polohami Merkuru v březnu 2000. Všechny snímky byly pořízeny ze stejného místa ve Španělsku, když bylo Slunce zrovna 10 stupňů pod obzorem a superponovány do toho nejfotogeničtějšího západu. Merkur je nyní vidět na západní obloze po západu slunce, ale po několika málo dnech zase zmizí ve sluneční záři.

Štítky: Merkur, Západ slunce, Obzor


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »