Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. leden 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. leden 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpek Merkuru v barvách

Uznání: MESSENGER, NASA, JHU APL, CIW

Srpek Merkuru je obtížné spatřit nad horizontem planety Země proti záři soumraku, ale tento srpek zachytila počátkem minulého týdne kosmická sonda MESSENGER. Barvy na tomto pozoruhodném obrazu byly vytvořeny na základě údajů přes infračervený, červený a fialový filtr, takže se zvýrazňují barevné rozdíly, které jinak nejsou okem na kráterovitém povrchu nejvnitřenější planety vůbec viditelné. Na tomto pohledu je světle modrý materiál kolem poměrně nových kráterů a kontrastuje s většinou jednotvárným hnědým terénem. Merkur samotný má průměr 4880 kilometrů. Snímek v plném rozlišení ukazuje útvary o rozměru pouhých 10 kilometrů.

Štítky: Merkur, Krátery, Messenger, Flyby, Crescent phase


28. vesmírný týden 2024

28. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 7. do 14. 7. 2024. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Na večerní obloze bude jen velmi nízko nad obzorem. Ráno je nejvýše planeta Saturn, nízko nad východem i Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Na večerní obloze je zajímavá kometa 13P/Olbers. Ke svému prvnímu startu je připravena evropská raketa Ariane 6. Raketa Firefly Alpha má na kontě druhý plně úspěšný start. Také další rakety z USA, Číny a Japonska vynesly úspěšně své náklady. Starliner zůstane u ISS do druhé poloviny července. Před 45 lety zanikla stanice Skylab a Voyager 2 minul Jupiter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »