Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. leden 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. leden 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zimní noc na Pic du Midi

Uznání a copyright: Alain Sallez (picdumidi.org), David Romeuf (Université Lyon 1)

Tento snový pohled na jih z historické observatoře Pic du Midi na vrcholu hory kombinuje měsíčním svitem osvětlené kopule, zimní noční oblohu a zasněžené vrcholy francouzských Pyrenejí. Po příchodu noci se osvětlují horské svahy nedalekého lyžařského střediska La Mongie, zatímco zář podél vzdáleného obzoru vychází z městských oblastí v jižní Francii a Španělsku. Na noční obloze jsou vidět hvězdy ze souhvězdí Orion a Blíženci s jasnou planetou Mars u horního okraje vlevo od středu. Tři kopule, které jsou vidět (zleva doprava) hostí 0.6 m dalekohled rezervovaný pro amatérské astronomy, 1 m dalekohled, který se používal pro přistání výprav Apolla na Měsíci a nový sluneční dalekohled CLIMSO.

Štítky: Mars, Orion, Gemini, Observatoř, Climso, Pic du midi


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »