Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. leden 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. leden 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zimní noc na Pic du Midi

Uznání a copyright: Alain Sallez (picdumidi.org), David Romeuf (Université Lyon 1)

Tento snový pohled na jih z historické observatoře Pic du Midi na vrcholu hory kombinuje měsíčním svitem osvětlené kopule, zimní noční oblohu a zasněžené vrcholy francouzských Pyrenejí. Po příchodu noci se osvětlují horské svahy nedalekého lyžařského střediska La Mongie, zatímco zář podél vzdáleného obzoru vychází z městských oblastí v jižní Francii a Španělsku. Na noční obloze jsou vidět hvězdy ze souhvězdí Orion a Blíženci s jasnou planetou Mars u horního okraje vlevo od středu. Tři kopule, které jsou vidět (zleva doprava) hostí 0.6 m dalekohled rezervovaný pro amatérské astronomy, 1 m dalekohled, který se používal pro přistání výprav Apolla na Měsíci a nový sluneční dalekohled CLIMSO.

Štítky: Mars, Orion, Gemini, Observatoř, Climso, Pic du midi


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce v Ca-k

Slunce v Ca-k.

Další informace »