Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. leden 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. leden 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zimní noc na Pic du Midi

Uznání a copyright: Alain Sallez (picdumidi.org), David Romeuf (Université Lyon 1)

Tento snový pohled na jih z historické observatoře Pic du Midi na vrcholu hory kombinuje měsíčním svitem osvětlené kopule, zimní noční oblohu a zasněžené vrcholy francouzských Pyrenejí. Po příchodu noci se osvětlují horské svahy nedalekého lyžařského střediska La Mongie, zatímco zář podél vzdáleného obzoru vychází z městských oblastí v jižní Francii a Španělsku. Na noční obloze jsou vidět hvězdy ze souhvězdí Orion a Blíženci s jasnou planetou Mars u horního okraje vlevo od středu. Tři kopule, které jsou vidět (zleva doprava) hostí 0.6 m dalekohled rezervovaný pro amatérské astronomy, 1 m dalekohled, který se používal pro přistání výprav Apolla na Měsíci a nový sluneční dalekohled CLIMSO.

Štítky: Mars, Orion, Gemini, Observatoř, Climso, Pic du midi


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »