Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červenec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červenec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Apollo 11: Panoráma Východního kráteru

Uznání: Apollo 17 Crew, NASA; Mosaic Assembly: Mike Constantine

Astronauté Apolla 11 Neil Armstrong a Edwin "Buzz" Aldrin se 20. července 1969 stali prvními lidmi, kteří kráčeli po Měsíci. Toto panoráma z jejich místa přistání zabírá velkolepou pustinu měsíčního Moře ticha i s jejich lunárním modulem Eagle (Orel) daleko vlevo v pozadí. Východní kráter široký asi 30 metrů a 4 metry hluboký je vpravo (zarolujte doprava) a byl tak pojmenován proto, protože je asi 60 metrů východně od lunárního modulu. Nad tímto kráterem Armstrong bezpečně pilotoval Eagle. Na konci svého pobytu na lunárním povrchu si Armstrong zaběhl dosti daleko od lunárního modulu, aby mohl pořídit snímky použité pro montáž tohoto širokoúhlého pohledu, jeho stín je vidět u levého okraje panorámatu. Objekt ve středu popředí je stereo kamera.

Štítky: Měsíc, Apollo 11, Moon landing, Apollo landing site


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »