Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červenec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červenec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Apollo 11: Panoráma Východního kráteru

Uznání: Apollo 17 Crew, NASA; Mosaic Assembly: Mike Constantine

Astronauté Apolla 11 Neil Armstrong a Edwin "Buzz" Aldrin se 20. července 1969 stali prvními lidmi, kteří kráčeli po Měsíci. Toto panoráma z jejich místa přistání zabírá velkolepou pustinu měsíčního Moře ticha i s jejich lunárním modulem Eagle (Orel) daleko vlevo v pozadí. Východní kráter široký asi 30 metrů a 4 metry hluboký je vpravo (zarolujte doprava) a byl tak pojmenován proto, protože je asi 60 metrů východně od lunárního modulu. Nad tímto kráterem Armstrong bezpečně pilotoval Eagle. Na konci svého pobytu na lunárním povrchu si Armstrong zaběhl dosti daleko od lunárního modulu, aby mohl pořídit snímky použité pro montáž tohoto širokoúhlého pohledu, jeho stín je vidět u levého okraje panorámatu. Objekt ve středu popředí je stereo kamera.

Štítky: Měsíc, Apollo 11, Moon landing, Apollo landing site


28. vesmírný týden 2024

28. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 7. do 14. 7. 2024. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Na večerní obloze bude jen velmi nízko nad obzorem. Ráno je nejvýše planeta Saturn, nízko nad východem i Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Na večerní obloze je zajímavá kometa 13P/Olbers. Ke svému prvnímu startu je připravena evropská raketa Ariane 6. Raketa Firefly Alpha má na kontě druhý plně úspěšný start. Také další rakety z USA, Číny a Japonska vynesly úspěšně své náklady. Starliner zůstane u ISS do druhé poloviny července. Před 45 lety zanikla stanice Skylab a Voyager 2 minul Jupiter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »