Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červenec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červenec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Apollo 11: Panoráma Východního kráteru

Uznání: Apollo 17 Crew, NASA; Mosaic Assembly: Mike Constantine

Astronauté Apolla 11 Neil Armstrong a Edwin "Buzz" Aldrin se 20. července 1969 stali prvními lidmi, kteří kráčeli po Měsíci. Toto panoráma z jejich místa přistání zabírá velkolepou pustinu měsíčního Moře ticha i s jejich lunárním modulem Eagle (Orel) daleko vlevo v pozadí. Východní kráter široký asi 30 metrů a 4 metry hluboký je vpravo (zarolujte doprava) a byl tak pojmenován proto, protože je asi 60 metrů východně od lunárního modulu. Nad tímto kráterem Armstrong bezpečně pilotoval Eagle. Na konci svého pobytu na lunárním povrchu si Armstrong zaběhl dosti daleko od lunárního modulu, aby mohl pořídit snímky použité pro montáž tohoto širokoúhlého pohledu, jeho stín je vidět u levého okraje panorámatu. Objekt ve středu popředí je stereo kamera.

Štítky: Měsíc, Apollo 11, Moon landing, Apollo landing site


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 360 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konfigurace Venuše a Měsíce nad západním obzorem

Další informace »