Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červenec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červenec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Infračervená Andromeda

Uznání: Pauline Barmby (Harvard-Smithsonian CfA) et al., JPL, Caltech, NASA

Tento širokoúhlý, podrobný pohled ze Spitzerova kosmického dalekohledu ukazuje infračervené světlo z prachu (červená) a starých hvězd (modrá) v Andromedě, hmotné spirální galaxii vzdálené zhruba 2,5 miliónu světelných let. Vzhledem k tomu, že Andromeda má dvojnásobek průměru naší vlastní Mléčné dráhy, tak je největší blízkou galaxií. Zavinutá spirální ramena na snímcích ve viditelném světle definuje populace jasných mladých hvězd v Andromedě, ale infračervený pohled zřetelně sleduje pásy prachových chuchvalců zahřívaných mladými hvězdami, které se kroutí dokonce ještě blíže ke galaktickému jádru. Tato úplná mozaika se skládá z 3000 jednotlivých snímků a vznikla ke zkoumání infračervených jasností Andromedy a populací hvězd. Na obrázku jsou i dvě menší doprovodné galaxie NGC 205 (dole) a M32 (nahoře). Údaje potvrzují, že Andromeda (M31) má kolem 1 biliónu hvězd v porovnání s jen 400 miliardami v Mléčné dráze.

Štítky: M31, Prach, Spirální galaxie, Infračervený, Andromeda galaxy


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »