Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červenec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červenec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Let Heliosu

Uznání: Carla Thomas, courtesy DFRC, NASA

Příkladem sluncem poháněného letadla je letoun NASA Helios, který letěl téměř sto let po historickém letu bratří Wrightů 17. prosince 1903. Dálkově řízený Helios zde na snímku ze srpna 2001 cestuje rychlostí 25 mil za hodinu (40 km/h) ve výši 10 000 stop (3 km) severně od Kauai na Havaji. Vpodstatě se jedná o ultralehké létající křídlo se 14 elektrickými motory, letoun postavila společnost AeroVironment Inc. Působivé křídlo 74 m široké křídlo, pokryté slunečními články, přesahuje rozpětí a dokonce i délku dopravního letadla Boeing 747. Prototyp letounu během dne stoupal vzhůru a nakonec dosáhnul výšky necelých 100 000 stop (30 km) a tak překonal rekord pro letadla bez raketového pohonu. Helios byl určen jako technologický demonstrátor, ale v extrémně řídké atmosféře 30 km nad povrchem Země také dosáhnul podmínek okřídleného letu v atmosféře Marsu.

Štítky: Helios, High altitude, Solar powered flight


28. vesmírný týden 2024

28. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 7. do 14. 7. 2024. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Na večerní obloze bude jen velmi nízko nad obzorem. Ráno je nejvýše planeta Saturn, nízko nad východem i Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Na večerní obloze je zajímavá kometa 13P/Olbers. Ke svému prvnímu startu je připravena evropská raketa Ariane 6. Raketa Firefly Alpha má na kontě druhý plně úspěšný start. Také další rakety z USA, Číny a Japonska vynesly úspěšně své náklady. Starliner zůstane u ISS do druhé poloviny července. Před 45 lety zanikla stanice Skylab a Voyager 2 minul Jupiter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »