Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červenec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červenec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Verona Rupes: Nejvyšší známý útes ve sluneční soustavě

Uznání: Voyager 2, NASA

Přežili byste skok z nejvyššího útesu ve sluneční soustavě? Asi ano. Verona Rupes na Uranovu měsíci Miranda má odhadovanou hloubku 20 kilometrů, desetinásobek hloubky Velkého kaňonu na Zemi. Vzhledem k nízké gravitaci na Mirandě by to vzrušení hledajícím dobrodruhům trvalo asi 12 minut spadnout z vrchu dolů, přičemž rychlost dole by dosahovala rychlosti závodního auta, asi 200 kilometrů za hodinu. Přesto by bylo možné pád za využití odpovídající ochrany airbagy přežít. Snímek Verona Rupes nahoře zachytila v roce 1986 sonda Voyager 2. Jak tento obří útes vzniknul není známo, ale možná se váže k velkému impaktu nebo k tektonickému pohybu povrchu.

Štítky: Uran, Miranda, Verona Rupes


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »