Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červenec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červenec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Verona Rupes: Nejvyšší známý útes ve sluneční soustavě

Uznání: Voyager 2, NASA

Přežili byste skok z nejvyššího útesu ve sluneční soustavě? Asi ano. Verona Rupes na Uranovu měsíci Miranda má odhadovanou hloubku 20 kilometrů, desetinásobek hloubky Velkého kaňonu na Zemi. Vzhledem k nízké gravitaci na Mirandě by to vzrušení hledajícím dobrodruhům trvalo asi 12 minut spadnout z vrchu dolů, přičemž rychlost dole by dosahovala rychlosti závodního auta, asi 200 kilometrů za hodinu. Přesto by bylo možné pád za využití odpovídající ochrany airbagy přežít. Snímek Verona Rupes nahoře zachytila v roce 1986 sonda Voyager 2. Jak tento obří útes vzniknul není známo, ale možná se váže k velkému impaktu nebo k tektonickému pohybu povrchu.

Štítky: Uran, Miranda, Verona Rupes


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »