Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červenec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červenec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Verona Rupes: Nejvyšší známý útes ve sluneční soustavě

Uznání: Voyager 2, NASA

Přežili byste skok z nejvyššího útesu ve sluneční soustavě? Asi ano. Verona Rupes na Uranovu měsíci Miranda má odhadovanou hloubku 20 kilometrů, desetinásobek hloubky Velkého kaňonu na Zemi. Vzhledem k nízké gravitaci na Mirandě by to vzrušení hledajícím dobrodruhům trvalo asi 12 minut spadnout z vrchu dolů, přičemž rychlost dole by dosahovala rychlosti závodního auta, asi 200 kilometrů za hodinu. Přesto by bylo možné pád za využití odpovídající ochrany airbagy přežít. Snímek Verona Rupes nahoře zachytila v roce 1986 sonda Voyager 2. Jak tento obří útes vzniknul není známo, ale možná se váže k velkému impaktu nebo k tektonickému pohybu povrchu.

Štítky: Uran, Miranda, Verona Rupes


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »