Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červenec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červenec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kupa galaxií Herkulu

Uznání a copyright: Tony Hallas

Toto jsou galaxie z Kupy v Herkulu, archipelagu vesmírných ostrovů vzdálených asi 500 miliónů světelných let. Tato kupa, též známá jako Abell 2151, je zaplněná na plyn a prach bohatými hvězdotvornými spirálními galaxiemi, ale má poměrně málo eliptických galaxií, které mají nedostatek plynu a prachu i nově zrozených hvězd. Barvy na tomto pozoruhodném hloubkovém kompozitním snímku jasně ukazují, že galaxie, ve kterých vznikají hvězdy mají modrý odstín a galaxie se starší hvězdnou populací jsou nažloutlé. Tento ostrý snímek zabírá v centru kupy asi 1/2° a to odpovídá v odhadované vzdálenosti více jak 4 miliónům světelných let. Na této kosmické pohlednici se zdá, že se mnoho galaxií sráží nebo splývá a jiné se zase zdají být zborcené, což je jasný důkaz, že se galaxie v kupě navzájem ovlivňují. Samotná Kupa v Herkulu je možná výsledkem splývání menších kup galaxií a považuje se za podobnou mladým kupám galaxií v mnohem vzdálenějším raném Vesmíru.

Štítky: Kupa galaxií, A2151, Abell 2151, Hercules galaxy cluster


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2017 K2 (PANSTARRS)

Snímek komety C/2017 K2 (PANSTARRS) . Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Poměrně vzdálená kometa se na obloze velmi zvolna pohybovala souhvězdím Herkula. Vzdálenost od Země 5.997 au, od Slunce 6.372 au. Rychlost pohybu po obloze 0.33 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 13.9 mag.

Další informace »